Lezecká Revue

Nový směr v jižní stěně Matterhornu

Horští vůdci a lyžařští instruktoři z Francie, Hervé a Marco Barmasse vylezli 13. března v jižní stěně Matterhornu nový směr, který konečně vyřešil po mnoha předchozích pokusech jeden z horolezeckých problémů tak zvaného Velkého Becca, jak Francouzi Matterhorn někdy nazývají.

Marco, otec Hervé, se o průstup výrazným žlabem v jižní stěně pokoušel již před 24 lety. Také jeho následovníci, včetně Giancarlo Grassi - významného ledového a mixového lezce z Itálie, byli bezúspěšní.
Až letos v polovině března, se rodinný tým Barmasse znovu pokusil o průstup ve směru výrazného žlabu, který jižní stěnu Matterhornu dělí na dvě části a končí asi 200 metrů pod vrcholem.

V jediném dni se jim podařilo 1220m dlouhý výstup komplikovaným mixovým terénem dokončit a překonat všechny nástrahy a obtíže stěny, které spočívaly především ve špatné odjistitelnosti a nemožnosti návratu zpět.

Marco Barmassé si tak v 61 letech konečně splnil jeden ze svých velkých alpinistických snů.

Za posledních 5 měsíců jde již o druhý prvovýstup na Matterhorn.

Na konci roku 2009 vylezli Simon a Samuel Anthamattenovi novou cestu za 6b, M6 A1+, 1000m v severní stěně.

Foto: archiv Barmasse

Zdroj: www.hervebarmasse.com

img1


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.