Lezecká Revue

Nikdy není pozdě : Poslední vylezený směr na Matterhorn.

Jednou z nejvyšších motivací která drží u lezení své příznivce, je posouvání pomyslné hranice. Hranice toho co je v aktuální době ještě vylezitelné, dosažitelné nebo uskutečnitelné.

Když Walter Bonatti překonal takzvané poslední problémy Alp zdálo se, že už není kam jít. Sledujeme-li však vývoj horolezectví od počátku vidíme, že si zatím všechny generace horolezců a lezců dokázali najít problémy své doby. Jejich přelézáním se pak posouvali o kousek dál (nebo výš?) oproti generacím předchozím.

Nad tímto tematem se také zamýšlí ve svém článku BORN TOO LATE: Are All the Great Alpine First Ascents Gone? (zdroj www.blackdiamondequipment.com) švýcarský horský vůdce a především vynikající alpinista Simon Anthamatten.

Simon je znám nejen obtížnými prvovýstupy v Himálaji (2008 prvovýstup Šach Mat na Teng Kang Poche (6500m) v Nepálu, nebo 2009 prvovýstup na Jasembu (7350m), Nepál) ale například i záchranou akcí Tomaze Humara na nepálské sedmitisícovce Langtang Lirung.

Simon v článku Zrozen příliš pozdě: Jsou všechny velké alpské prvovýstupy už vylezeny? píše právě o neustálé šanci, kterou má každá generace horolezců. Šanci nalézt si horolezecké výzvy své doby. A pokud k tomu už nestačí Alpy, určitě nalezneme výzvy v mnoha neprostoupených směrech třeba v Himálaji.

K zamyšlení na tímto tematem vedlo Simona Anthamattena hledání volné linie pro prvovýstup v severní stěně Matterhornu ve Švýcarsku. Společně s bratrem Samuelem ji letos našli, a severní stěnu v novém směru prolezli. Jejich výstup v historii alpského lezení sice tolik neznamená, ale jako příprava pro těžké lezení v Himálaji, kterým se dnešní horské lezení může posunout zas o kousek dál, význam má.

Obtížnost prvovýstupu středem severní stěny Matterhornu navrhli Simon a Samuel Anthamattenovi: 6b, M6 A1+, 1000m lezení.

img1


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.