Lezecká Revue

Jak se obléci do hor

Dobře se obléci na túru v horách je jedním ze základních předpokladů přežití ve volné přírodě.

Správně se obléci na krátký výlet do přírody není pro většinu lidí problém. Na jednodenní letní procházce po Českém Krasu nás počasí příliš nepřekvapí. Stačí mít v batohu šusťákovou bundu proti dešti a tenký svetr proti chladu. Pokud to stačit nebude, schováme se v hospodě, kde déšť přečkáme u svařeného vína nebo škopku piva.

Pokud plánujeme výlet nebo lezení na celý víkend, pak je dobré se připravit o něco lépe. Bude záležet na roční době, ale když si do batohu přibalíme membránovou bundu z Goretexu, Gelanotsu, nebo podobného materiálu, určitě tím nic nezkazíme.
V případě, že to s oblečením nezvládneme, je stále dost vysoká šance, že nás během dvou dnů počasí nezahubí.

Jestliže míříme do přírody na delší dobu, pak je dobré si dát s výběrem oblečení větší práci. Navíc, při dlouhodobém pobytu pod širým nebem si začneme uvědomovat i vlastnosti, které by naše oblečení mělo mít 'navíc' k těm běžným.
Přijde nám vhod dobrá propustnost potu a zároveň co nejmenší propustnost vnější vlhkosti. S tím budeme vyžadovat dostatečnou výměnu vzduchu s okolím, abychom se tolik nepotili. Oceníme i nižší hmotnost, pohodlnost nošení, odolnost proti opotřebení a jiné.
Klimatické podmínky se v průběhu naší túry budou měnit. Je proto dobré, když oblečení poskládáme z několika vrstev, které budeme moci postupně svlékat a naopak.

Na zmíněné vlastnosti už naštěstí mysleli výrobci oblečení pro outdoor, a proto vyrábějí vícevrstvé oblečení. To má zajistit zejména odvod potu od těla, tepelnou izolaci a ochranu proti vnější vlhkosti.

Začněme základní vrstvou, funkčním spodním prádlem, které byste měli mít přímo na těle. To má odvádět pot od povrchu těla do dalších vrstev oblečení a tím vám zajistit pocit sucha.
Kdo měl na sobě lehké termotriko tak ví, že zejména při intenzivním pohybu nestačí všechen pot odvádět do vyšších vrstev a studí. Materiály se ale neustále vyvíjí. Jejich výrobci přišli s trikem z kombinace jemné merino vlny a umělého vlákna, které dokáže hřát i když je vlhké. Takovým trikem je například Aclima Hotwool DR. Pokud je opravdu chladno, může posloužit jako druhá vrstva, kterou si oblečete na lehké termotriko. Na nohy se vám budou hodit spodky z podobného materiálu jako triko Aclima. Plocha nohou se podílí na celkové ploše těla značnou měrou a tak při nedostatečném oblečení můžete nohama ztrácet dost tepla.

Další vrstva, kterou oblékáme na spodní prádlo, by vás měla dále zateplit. Zároveň od ní budeme vyžadovat, aby nebyla příliš objemná, byla dostatečně pružná aby nepřekážela pohybu a neprofoukla. Tomu vyhovuje například větruvzdorný softshell, ze kterého je šita bunda Columbia Tectonic Access Softshell a kalhoty High Point Daddy Pro.

Pokud se v zimě při teplotách kolem nuly budeme intenzivně pohybovat, třeba při chůzi do kopce s batohem na zádech, tak nám dvě předchozí vrstvy oblečení stačí. V okamžiku kdy se dostaneme například do strmého terénu s mokrým sněhem a skálou, nebo začne padat mokrý sníh, oceníme vrstvu oblečení, která nás ochrání před přímým kontaktem s vodou. Takovou může být svrchní nepromokavá a zároveň prodyšná bunda Direct Alpine Thunder 1.0 ze strečového několikavrstvého materiálu Entrant DT. Je lehká, ohebná, dobře střižená a nemá na sobě nic co by nám překáželo v pohybu nebo při práci s matrošem během lezení.
Na nohy si můžeme obléci kalhoty Direct Alpine Devil Alpine Pts New s prodyšného a zároveň voděodolného materiálu. Navíc, jsou střiženy tak, abychom je mohli na sebe kdykoli navléci, nebo je sundat. Na bocích nohavic mají celorozepínací vodoodpudivé zipy. Když je rozepnete, kalhoty si navlečete i přes boty s mačkama.

Je dobré nezapomenout ještě na péřovku, často stačí i péřová vesta - bunda bez rukávů. Ta přijde vhod v okamžiku, když se v zimě zastavíte třeba na štandu a po chvíli zjistíte, že vás funkční prádlo ani vrstvy nad ním dostatečně nezahřejí. Péřovka vás tak ochrání před rychlým prochládáním, a tím před zrychlenou ztrátou energetických zásob. To může být při několikadenním lezení nebo pohybu v přírodě rozhodující.

S ochranou hlavy je to jednodušší. Stačí fleecová čepice na kterou můžete navléci kapucu bundy, nebo přilbu.
Na ruce pak přijdou vhod nějaké rukavice a hned ještě jedny náhradní. Jaké, to záleží na terénu, ve kterém se budete pohybovat. Pokud polezete v mokrém sněhu nebo po mokré skále, pak je dobré mít nepromokavé prodyšné rukavice bez horní vrstvy, která v sobě drží vodu. Tou je třeba kůže. Goretexové rukavice s vrchní koženou úpravou jsou v mokrém terénu během chvíle také úplně mokré.

Do přírody s oblečením od Hanibal.cz.

img1

Čekání na ráno. Bivak při prvovýstupu na Kongde Nup v Nepálu, foto: Kebon.ic.cz
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
adoplnil: lida, 07.01.2015
pěkně popsáno, určitě bych doporučovala přečíst i volné pokračováníhttp://www.army-store.net/clanky/10-tipu-na-zimni-obleceni-do-prirody
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.