Lezecká Revue

Arctic Monkeys

Mike Twid Turner, Stuart McAleese a Mark Thomas dokončili 24. května 2010 po 20 dnech tvrdého lezení prvovýstup v jedné z velkých stěn Sail Peaks na Baffinech v Kanadě.

Touha po výstupu dosud neprostoupeným pilířem Sail Peaks držela trojici horských vůdců z Anglie a Skotska od roku 1999, kdy poprvé spatřili jejich mohutné stěny ve Stewartově údolí.

Při lezení postupovali tak zvaným Capsule stylem.
Při této bigwallové taktice používají lezci závěsné postele kde spí , vaří a střídavě odpočívají.
Po vylezení několika dalších délek najdou nové místo ve stěně kam závěsný stan přemístí. Tímto způsobem pokračují tak dlouho, až dolezou na vrchol stěny.

Během výstupu klesala teplota až na dvacet stupňů pod nulou, proto bylo volné lezení nemyslitelné. K postupu používali klasickou bigwallovou techniku, velkou část stěny tak prolezli za používání 3 plných sad friendů, 4 sad vklíněnců, skob, rivet a dalších způsobů jištění.

Přestože výstup znamenal pro všechny členy týmu značnou mentální a fyzickou zátěž, aspekt dobrodružství, těžké lezení a nádherná atmosféra Stewartova údolí zahnala všechny útrapy do kouta.

Pro Mike Twide Turnera byly Arktické opice již sedmou výpravou do Arktidy.

Arctic Monkeys převýšení: 1400m, obtížnost: A4 V+ 31 délek, 20 dní lezení.

Podle Mike Twid Turnera.

Foto: Mike Turner

img1

Pilíř kterým vedou Arctické opice

Závěsná postel

Na vrcholu Sail Peaku
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.