Lezecká Revue

Nová cesta v severní stěně Kwangde Shar 6093m

Ines Papert a Cory Richards vylezli novou cestu v severní stěně Kwangde Shar 6093m v Nepálu.
18. ledna 2009 se oběma podařilo dolézt na vrchol Shar novou linkou, kterou pojmenovali Cobra Nortea oklasifikovali (WI5, M8, TD & R).

34letá Papert odcestoval do Nepálu společně s kanaďankami Audrey Gariepy a Jen Olson v naději, že se ženskému týmu podaří první zimní přelez novou mixovou cestou v severní stěně Kwangde.

Kolem Vánoc zřídily pod stěnou základní tábor a po aklimatizaci daly první pokus v pravé části stěny. Podmínky ve stěně však nebyly dobré. Málo sněhu a tenké vrstvy ledu jim komplikovaly výstup natolik, že jej přerušily ve výšce 5850m a vrátily se zpět.

Čas expedice uplynul natolik, že se Audrey Gariepy a Jen Olson musely vrátit do Kanady. Ines však vytrvala a povzbuzena setkáním se Simone Moro a Denisem Urubko, kteří mířili na Makalu, se rozhodla pro druhý pokus s expedičním fotografem Cory Richardsem.

Vybrali volný směr v levé části stěny a po 1400m a čtyřech dnech lezení dokončili prvovýstup napojením se na francouzskou cestu na východní hraně Kwangde Shar.

Po výstupu ve velmi chladných podmínkách, sestoupili výstupovou trasou zpět do základního tábora po stěnou.

Severní stěnu Kwangde poprvé přelezli v roce 1982 Američané Jeff Lowe a David Breashears.

Zdroj: www.winterinnepal.blogspot.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.