Lezecká Revue

Český horolezecký svaz vyhlásil nominace do soutěže o Výstupy roku

Český horolezecký svaz vyhlásil nominace do tradiční soutěže o Výstupy roku za uplynulou lezeckou sezonu. Půjde o nejlepší výstupy vylezené českými lezci u nás a v ostatních světových skalních a horských oblastech.
Do soutěže lze nominovat významné výstupy realizované v roce 2009 a v první polovině roku 2010.
Více o pravidlech a nominacích na webu Horosvazu.

Časový posun vyhlášení proti minulým ročníkům, kdy k vyhlášování docházelo každoročně koncem roku, je způsoben slučováním soutěží Výstupy roku ČHS a konkurenčních Výstupů roku cestovky Alpy.

Doufejme, že vedení Horolezeckého Svazu dokáže čelit tlaku ze strany byznysu tak, aby navazování partnerské spolupráce ČHS s firmami a médii neznamenalo postupné snižování samostatnosti a významu této organizace zastřešující horolezecký sport v Čechách.

Podívejme se teď na některé významné vícedélkové skalní a horské výstupy, které by mohly zamíchat kartami v letošním hodnocení Výstupů roku.
Jejich vyhlášení proběhne v srpnu na Mezinárodním festivalu horolezeckých filmů v Teplicích n. Metují.

Následující text je psán s využitím zprávy Big wally a velké hory uvedené v Horolezci, ročence ČHS 2009.

2009

Z kraje roku přivezli Jan Doudlebský a Jindřich Zachariáš ze švýcarského Kanderstegu dva obtížné mixové výstupy: OS team přelez Crack Baby, WI6 E4, 340m a Beta Rocker, WI6+ M8+ E5, 295m , lezeno AF kvůli pádu cepínu.

Mixovou sezonu si užili také Luboš a Jitka Mázlovi. Během dvou návštěv rakouského Drylandu, v lednu a březnu, Jitka přelezla Open end za M11 stylem PP (nejtěžší mixovou cestu přelezenou českou ženou) a Luboš dal Encore M12+ / M13- .

Norské ostrovy Lofoty hostili zimní sraz pořádaný Norským Alpin Clubem. Od nás se ho zúčastnili Jirka Šplíchal a Martin Klonfar. Z ostrovů které leží asi 200 kilometrů za polárním kruhem přivezli oba jmenovaní hned několik mixových skalpů.

Na Trollfestingen dali prvovýstup Stop the Reactors, M6 A0 (M7), 150m.
Na nejvyšší Vagakallen vylezli prvovýstup Glas Uhr, M5 80°, 650m.
Na Rulten vytýčili novou výstupovou trasu za M6 a měli 3. zimní výstup na kopec. Na závěr pobytu ještě dali první volný přelez cesty Nothing compares to you, M8 (A1) WI6+, 420m na Abrahams tind.

Winter Climbing Meeting Lofoty 2009.

Tomáš Sobotka, Ondra Beneš, Jirka Lautner a Ján Smolen zamířili počátkem roku do Jižní Ameriky. Z tropické Venezuely přivezli prvovýstup Indiánská stezka 7c RP na stolovou horu Acopan Tepui.

Asi nejhodnotnějším výstupem byl přelez cesty Des Kaisers Neue Kleider 8b+ RP na Fleischbank v Kaiseru, který se podařil Ondrovi Benešovi. Dokončil jím jako první Čech tak zvanou Alpskou Trilogii.

Dolomity zaznamenaly prvovýstup Erectissima v severní stěně Cimy Grande od Dušana Janáka, Pavla Jonáka, Václava Šatavy a Richarda Jurečky. Čistě se podařilo přelézt zatím první délku s navrženou obtížností 8a RP.

V jihoafrické Namibii působili Pavel Jonák s Václavem Šatavou. Na žulový monolit Spitzkoppe se jim podařil prvovýstup Haeven and Backpipes za 7b.

Významným himálajským počinem se stal prvosjezd Dhaulagiri (8167m) Davida Fojtíka na lyžích.

Mezi další himálajské výstupy patří Cho Oyu (8201m) , na vrcholu stanulo 9 Čechů , Ama Dablam (6856m) Honzy Vestáka a Kuby Boudy a Gasherbrum I (8068m) na jehož vrcholu stanuli 4 Češi.

2010

Začátkem roku v oblasti Starzlachklamm u městečka Sonthofen nedaleko Obersdorfu Jitka a Luboš Mázlovi a Míra Matějec přelezli mixový extrém Papis kleiner Liebling M11 PP.

Dušan Janák s Pavlem Vrtíkem působili letošní zimu v Chamonix. Na Montblanc du Tacul zopakovali kultovou cestu Vol de Nuit za M8- .

Severní kuloár Direct mezi Petit a Grand Dru patří k nejobtížnějším mixovým výstupům v Alpách. S klasifikací ED1 M8- se v tomto 750 metrů dlouhém výstupu poprali Martin Klonfar a Richard Muller.

Do tepla na Borneo vyrazili lezci z Dolní Žleb Company a jejich přátelé. Tomáš Sobotka, Ondra Beneš a Filip Martínek přivezli z třetího největšího ostrova světa nový 10 délkový výstup Muka 8 RP na Nunuk Mukut.

To byly ve stručnosti nejzajímavější výstupy v horách v minulém a na začátku letošního roku , které se mohou objevit v nominacích na Výstupy roku 2009/10.

img1

Spitzkoppe a prvovýstup Haeven and Backpipes

V headwallu Rultenu na Lofotech

První délka Erectissimy
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.