Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Ve stínu hory Grossglockner přes Vysoké Taury

Oblast:

Vysoké Taury, Rakousko

Náročnost a délka:

Průměrná náročnost ovšem ve vysoké nadmořské výšce, 8 dní

Oblast a cesta

Horský svět Národního parku Vysoké Taury ohromí každého svou úžasnou rozmanitostí.

Ve stínu impozantních štítů Gross Venediger, Gross Wiesbachhorn a Gross Glockner se rozkládají tichá údolí propletená sítí divokých alpských bystřin s neuvěřitelně modrozelenou vodou. Svěže zelené kvetoucí louky střídají rozsáhle lesy a lesknoucí se oka jezer. Na blankytně modré obloze se vznáší vzácní supi bradatí, kteří byli kdysi typickým obyvatelem Alp.

Lidé hledající drahé kovy v době zlaté horečky mezi čtrnáctým a šestnáctým stoletím tyto hory již dávno opustili.

Zbrázděné ledovce ovšem začali lákat skupinky horolezců. V roce 1841 skupina neznámých horolezců pokořila Gross Venediger a pouze o několik dní později salcburský arcibiskup kníže Friedrich von Schwarzenberg dobyl štít Grosses Wiesbachhorn. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se skupině alpinistů podařilo zlézt ledové stěny Pallaviciniho průrvu, což dodneška vzbuzuje obdiv a úctu.

Věčně zasněžené ledovce se v období jara plní dychtivými lyžaři, v létě jsou vystřídáni nadšenými turisty křižujícími Vysoké Taury po skvěle značených a udržovaných cestách.

I přes menší zásahy člověka si příroda zachovává svou čistotu a krásu. I proto tato největší přírodní rezervace v Rakousku vyhledávaným cílem tisíců turistů a horolezců.Popis túry, itinerář:

DEN PRVNÍ
Z Krimmelu do chaty Kursinger

Úvodní pětihodinový úsek se houpe přes severní vrcholky Vysokých Taur. Túru si lze zpestřit návštěvou Krimmelských vodopádů, které se pyšní titulem nejobdivovanějších ve Vysokých Taurách. K vodopádům se lze snadno dostat i z italské strany přes chatu Tridentina a Birnlucke.

Cesta vychází z Krimmlu, kde lze ušetřit čas využitím taxi služeb, které vás zavezou o třináct kilometrů dále do Inner Kees Alm. Cesta pokračuje po udržované stezce k chatě Warnsdorfer a dále stoupá loukami a okolo morén, které sahají až k sedlu Krimmler Tori. Odtud lze vystoupit okružní cestou na Gamsspitzl, kde je nádherný výhled do okolní krajiny. Následuje klesání po ledovci a po kamenných římsách krátkými jištěnými úseky. Poslední část prudce stoupá k zařízené chatě Kursinger.

DEN DRUHÝ
Z chaty Kursinger do chaty Alte Prager

Pěti a půl hodinový úsek přechází přes druhý nejvyšší vrcholek Vysokých Taur a nabízí pohled na impozantní Gloss Glockner. Nejzajímavější část cesty vede přes plochy ledovců, které jsou snadno schůdné s několika málo vyjímkami. Výstup na Gross Venediger může na posledních metrech vyvolat mírné závratě. K přenocování lze zvolit buď starší chatu Alte Prager, či novější Neue Prager, z které lze pozorovat séraky ledovců na Schlaten Keesu.

Cesta směřuje mezi morénami až k chatě a poté kopíruje okraj Obersulzbach Kees. Následuje krátká část s mnoha ledovcovými průrvami, aby se cesta dostala do ledovcového údolí mezi Gross Venediger a Klein Venediger. Poté se cesta s hlubokými trhlinami prudce zvedá k Venediger Scharte a po překonání posledního hřebene s průrvami se šplhá na vrchol Gross Venediger. Po výstupu na vrchol trasa klesá k Venediger Scharte a ještě dále po Schlaten Keesu, kde stezka prudce klesá mezi morénami a trhlinami dokud nevyústí u chaty Neue Prager a Alte Prager.

DEN TŘETÍ
Z chaty Alte Prager do chaty St. Poltener

Odpočinkový pětihodinový úsek se houpe po vrcholcích ovšem s velmi malým převýšením. Celá trasa pak nabízí zajímavé pohledy do okolí s dominantou masivu Gross Venediger.

Cesta se vine po stezceVenediger Hohweg, která nejprve stoupá k chatě, a pak napříč svahem klesá k mostu přes Gschloss Bach. Cestou lze zpozorovat Vitrangen Kees. Cesta navazuje na St.Poltener Westweg, překonává několik úžlabin a poté se šplhá přes skalnaté výběžky na Roter Kogel, Dichten Kogel a Fechteben Kogel. Po průchodu soutěsky Felber Tauren se dostanete k chatě St.Poltener.

DEN ČTVRTÝ
Z chaty St. Poltener do chaty Karl Furst

Pěti a půl hodinová túra vás zavede pod vrchol Granatspitze, který sice nemá ledovou pokrývku ovšem na zajímavosti mu dodávají lesknoucí se plochy jezer.

Cesta začíná na stezce St. Poltner Ostweg, míjí jezera Grauer See, Schwarzer See a Gruner See a přichází k chatě Grunsee. Trasa dále stoupá k štítu Daber Kogele a přechází únavný úsek k Daber See. Zde se cesta větví. Trasu 02 vede k hřebenu Amertaler Hohe, přechází Amertaler Scharte a klesá k úpatí Grosses Landegg Kopf a až k chatě Karl Furst. Druhá cesta nazýváná Venediger Hoheweg míří na jih okolo Glocken Kogel a po březích jezera Schangel See přichází k chatě.

DEN PÁTÝ
Z chaty Karl Furst do Rudolfovy chaty

Pětihodinový úsek překonává vrcholy Sonnblick a Granatsspitze. Přes široké údolí Sonnlbick Keesu se dostává k novodobé Rudolfově chatě, která je útočištěm všech alpských horolezců. Skialpinistickou školu zde provozuje rakouský alpinistický klub OEAV. U chaty také končí sedačková lanovka z Enzinger Bodenuty také končí sedačková lanovka z Enzinger .

Cesta začíná výstupem na Rabenstein, přechází Prager Kees a Granat Scharte, odkud se cesta šplhá na Sonnblick a Granatsspitze. Cesta vchází do Národního parku Vysokých Taur a po ledovcových plochách přechází Sonnblick Kees. Po přechodu hřebenu Roter Kogel přichází závěrečné klesání k Rudolfově chatě zpestřené pohledem na nádherné jezero Weiss See.

DEN ŠESTÝ
Z Rudolfovy chaty do chaty Oberwalder

Nejkrásnější úsek celé túry vám zabere šest a půl hodiny, během kterých se značně přiblížíte Gross Glockner a překročíte impozantní ledovce údolí Pasterze. Při špatném počasí a mlze může být tento úsek poněkud problematický.

Cesta nejprve vede po svahu, mezi loukami Enzinnger Leitlu a poté se zvedá k Odenwinkel Keesu. Uprostřed ledovce se cesta stáčí do úžlabiny Hoher Sand, odkud se šplhá po prudkém hřebenu Obere Odenwinkle Scharte, který pokrývá typická alpská příroda. Poté cesta rychle stoupá na Hohe Riffl, jehož vrcholek značí velký kříž. Poslední část sestupuje ze soutěsky údolím Oberster Pasterzenboden k chatě Oberwalder, z které lze obdivovat štíty Gross Glockneru a ledovec Pasterze.

DEN SEDMÝ
Z chaty Oberwalder do chaty Erzehog-Johann

Šesti a půl hodinová etapa upoutá především impozantní siluetou Gross Glockneru a mohutným ledovcem Pasterzen Kees. Cesta prochází krajinou, která spojuje séraky ledovce, obnažené skalní útesy a svěží zelené svahy. Chata Franz-Jozef Haus představuje křižovatku mnoha turistických tras, proto se zde střetávají davy turistů.

Cesta vychází přímo od chaty a překonává hřeben. Poté se pouští napříč strmým svahem k Südlisches Bockkar Keesu a klesá k malému plesu. Následuje opět stoupání k ledovci s výhledem na Franz-Josef Haus a dokonce i na cíl cesty. Morénová pole jsou propletená sítí cest, jedna z nich se prudce zvedá mezi travnatými a skalnatými svahy k Hofmanns Keesu. Přechází ledovec, který je v určité části poset trhlinami a odbočuje vpravo k chatě. Po překonání ledovce přichází mírné klesání zasněženým či kamenným terénem k Erzehog-Johann.

DEN OSMÝ
Z chaty Erzehog-Johann do Kals

Závěrečný sedmi a půl hodinový úsek po většinu cesty klesá směrem ke Kalsu a Kalsertalu. K závěrečné etapě lze využít služeb taxikářů. Zájemci mohou před samotným sestupem pokořit vrchol Gross Glockneru přes ledovec odkud vede stezka ke širokému korytu pokrytému sněhem a dále k hřebeni. Následuje cesta po vrstevnicích až na špici Klein Glockneru a po přechodu horského sedla už jen vystoupat na Gross Glockner. Při sestupu k chatě lze využít stezku s dobře jištěnými úseky, kterou je třeba opustit a zamířit k ledovci Kodnitz Keesu. Ze soutěsky Schere se sestupuje k Teischnitz Kees a chatě Studl odkud lze obdivovat jihozápadní svah Gross Glockneru. Po přechodu údolí Kodnitz Tal se široká cesta táhne k chatě Luckner a navazuje na užší cestu k Neues Luckner Haus. Cílového Kalsu lze dosáhnout taxíkem, stopem či po svých.Přístup do výchozího místa a místní doprava:

Do Krimmelu, na státní silnici číslo 165, se lze dostat automobilem nebo autobusem z Innsbrucku (přes Zell am Ziller), Matrei im Osttirol a ze železniční stanice v Brucku na trati Villach-Badgastein-Worgl. Z Kalsu do Lienze je možno se rychle dostat na hlavní trati Bolzano-Klagenfurt-VídeňChaty a kempy:

V chatách pod záštitou OEAV a v soukormí i v hotelích v údolí

Vzhledem k vysokým nadmořským výškám a k celé řadě zákazů je téměř nemožnéPojištění:

Pojištění do Alp

Doplńující informace:

Počasí a další důležité informace:
tauernalpin

Text: Lucie Ondraschková
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář