Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

V předhůři Bernských Alp

Oblast:

Bernské Alpy, Švýcarsko

Náročnost a délka:

V závislosti na délce různých úseků může bý velmi náročná, 5 až 7 dní

Oblast a cesta

Jako strážné věže shlíží na většinu údolí v Bernských Alpách trojlístek horských velikánů – Jungfrau, Mönch a Eiger.

Skalnatý vrcholek Jungfrau věčně pokrytý ledovou přikrývkou se dokonce zapsal do seznamu Světového přírodního dědictví UNESCO. Svým ledovým okem shlíží na údolí Weisse Lutschine, v němž lze najít vyhlášená lyžařská střediska Murren, Lauterbrunnen a Wengen.

Ledovci obklopený Mönch chrání údolí Grindelwalde a Kleine Scheidegg.

Ovšem veškerou pozornost na sebe v posledních padesáti letech strhl Eiger. Nehostinná severní stěna věčně vystavená poryvy větru a lomcována pohyby kamenů se stala osudnou celé řadě horolezců. Teprve roku 1938 se skupině rakousko-německých horolezců podařilo tuto horu pokořit.

Dnes se právě severní stěna stala velmi atraktivní a řada horolezeckých výprav ji absolvuje rychle bez jakýchkoliv problémů. Ovšem v nitru Bernských Alp se nachází řada jiných masivů jako Finsteraarhorn či Aletschhorn, které jako šála obepínají ledovce Aletsch, Fiescher, Oberaar a Unteraar. Poněkud podceňované jsou pak vrcholy severních hor Schreckhornu a Wetterhornu.

Bernské Alpy jsou především výzvou pro zkušené horolezce a alpské lyžaře, které nevystraší dlouhé vzdálenosti či strmé klesání a stoupání.

K sedlu Jungfraujoch, které řada horolezců využívá jako základní tábor při výstupu na Mönch a Jungfrau, vedou ozubnicové dráhy z Grindelwaldu do Wengenu.

Ovšem horské stezky si zde najdou také vášniví turisté, v jejichž výbavě chybí mačky či lyže. Vysokohorské cestičky totiž nabízí překrásné panoramata divokých skal či svěží krásu údolí protkaných lesy a loukami.Popis túry, itinerář:

DEN PRVNÍ
Z Meiringenu do Grosse Scheideggu

Dvouhodinový úvodní úsek překračuje po neupravené cestě údolí oblasti Schwarzwaldapu. Při úpatí masivů Wetterhornu a Mittelhornu se otevírá nádherný výhled na Grosse Scheidegg. Cesta se vine do vesnice Meiringen, odkud stoupá do Zwirgi a překračuje Gschwantenmad a Schwarzwaldalp. Tuto část cesty lze zvládnout také autobusovou dopravou. Trasa se táhne po silnici dříve využívanou pro tahání nákladů mulami a šplhá se do průsmyku k budově hotelu Grosse Scheidegg.

DEN DRUHÝ
Z Grosse Scheideggu do Kleine Scheideggu

Pěti až šestihodinový úsek lze značně zkrátit využitím autobusové či železniční dopravy. Cesta klesá mezi svěžími pastvinami a nabízí výhled na Eiger, Wetterhorn a soutěsku Grindelwald. V oblasti Im Brendli se doporučuje navštívit jeskyni při úpatí Unterer Grindelwald Gletscher. Z Grindewaldu lze pokořit Brandegg Alpiglen a sedlo Kleine Schidegg. Nejsnazší způsob počítá s využitím lanovky na Mannlichen, a poté stezkou k Scheideggu. Po celou cestu lze obdivovat svahy Mönch, Jungfrau a Eiger.

VARIANTA STEZKY PO VRCHOLCÍCH
Z Jungfraujochu na Mönch a Jungfrau

Ozubenou železnicí lze překonat úsek mezi Kleine Scheideggu do průsmyku Jungfraujochu, odkud lze již klasickou cestou zdolat Mönch a Jungfrau. Tří a půl hodinová okružní cesta přes vrcholek Mönch nejdříve míří k sedlu Mönchsjoch a poté se šplhá po úpatí jižního hřebene odkud lze již cílový vrchol snadno zdolat. Pokud byste měli zájem pokořit Jungfrau, doporučuje se přespat v chatě na Mönchsjochu a časně ráno vyrazit. Opět okružní cesta zabere kolem šesti hodin. Nejprve se ubírá po ledovci a poté stoupá ke skalnatému výběžku. Poté kopíruje hranici ledovce a prudce stoupá až na Rottalsatell, na který navazuje nebezpečný svah. Trasa dále míjí bludné kameny a po sněhovém poli vás dovede zpět.

DEN TŘETÍ
Z Kleine Scheideggu do chaty Rostock

Pěti až sedmi hodinová túra se značně přibližuje Wengenu a Mürrenu, která se řadí mezi nejluxusnějším střediskům švýcarských Alp. Centra pulzující životem střídá klidnější Hintere Gasse. Cesta se spouští k Wengenalpu, poté prudce klesá přes alpské louky a lesy do údolí Lauterbrunnental a Trummelbach. Z Schilthornu lze využít lanovou dráhu vedoucí z Langwaldu na Gimmelwand a odtud se napojit zpátky na trasu, která vystupuje údolím Sefinen Tal chráněná mohutným Gspaltenhornem až do Boganggen Alp a chaty Rostock.

DEN ČTVRTÝ
Z chaty Rostock do chaty Obere Bundalp

Čtyř a půl hodinová odpočinková trasa spojuje impozantní Gspaltenhorn s pohořím Blumlisalphorn, kde se vrcholky oblékají do sněhových čepiček. Trasa stoupá na Sefinen Furke a poté klesá svěžím údolím Kiental, po atraktivním úbočí mezi morénami. Před vstupem do údolí Gamchibach cesta míjí salaše Ober der Berg a Hubeln, poté se šplhá k Obere Bundalpu k soukromé chatě stojící uprostřed barevných luk, oblíbeným místem horských svišťů.

DEN PÁTÝ
Z Obere Bundalpu do Kanderstegu

Závěrečný pět a půl až šest a půl hodinový úsek se zvedá k průsmyku Hohturli a k chatě na Blumisalp, odkud se svažuje až k Oreschinen See a ke Kanderstegu. Poté lze využít služeb sedačkové lanovky a zrelaxovat jistě unavené nohy. Získaný čas lze využít prozkoumáním okolí chaty.

Trasa začíná výstupem k průsmyku Hohturli a k blízké chatě na Blumlisaplu, která představuje ideální základní tábor k pokoření Bluminsalphornu. Poté se cesta sklápí k chatám na Ober Bergli a Unterer Berglia a vyúsťuje u jezera Oeschinensee. Kolem hotelu se cesta dále svažuje až do Kanderstegu. Cesta vinoucí se nahoru do svahu vás zavede k nástupní stanici lanovky.Přístup do výchozího místa a místní doprava:

Meiringen a Kandersteg jsou spojeny železnicí s Interlakenem.
Vlaky a poštovní autobusy jezdí do stanic Grosse Scheidegg, Grindewald, Kleine Scheidegg a Stechelberg.

Chaty a kempy:

Soukromé chaty a hotely, chata na Blumilisalp je majetkem CAS a chata Mönchsjoch patří průvodcům z Grindelwaldu.
Kempování: Existuje zde celá řada omezení a velký počet úseků na trase, což ještě více komplikuje.

Pojištění:

Pojištění do Alp

Doplńující informace:

Počasí:
weather

Text: Lucie Ondraschková
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář