Popis túry, itinerář:DEN PRVNÍ
Ze St.-Véran do Ceillacu
Poměrně náročná pěti a půl hodinová trasa vychází z půvabné vesničky St.-Véran do vesničky Ceillacu, která se rozprostírá na náhorní plošině Vallée du Cristillian. Po celé délce trasy si můžete vychutnat nádherné pohledy do okolní krajiny.
Z St.-Véran se sestupuje do Le Raux a k Pont du Moulin odkud se cesta zvedá do vysokohorského údolí Rif de Lamaron až k Col des Estronques. Cesta dále obkrouží nedalekou Téte de la Jacquette a klesá horskými loukami do vesničky Le Villard, který se pyšní historickým dřevěným kostelíkem a pokračuje do Ceillac.
DEN DRUHÝ
Z Ceillacu do Bramouse
Po náročném úseku prvního dne následuje čtyř a půl hodinová odpočinková túra přes překrásný Bois de Cheyet , který svým rázem připomíná krajinu středomoří. Cíl leží v městečku Bramousse, které se sebou přináší veškerý luxus moderního a pohodlného turistického centra.
Z historického vesničky Ceillas trasa směřuje ke kostelu v Ste-Cécile vystavěném v gotickém stylu a poté vystupuje k horské chatě L`Ochette. Skrze stinné lesy a barevné louky se vyšplhá až ke Col de Bramousse a poté klesá ke kouzelnému modřínovému háji. Od shluku chaloupek Chalets de Bramousse se cesta vine až do Bramousse.
DEN TŘETÍ
Z Bramouse do Refuge de Furfande
Tři až pěti hodinová trasa třetího dne vede po stopách římské civilizace. Nejprve navštívíte starověkou osadu Les Escoyéres a poté v kapličce Ste-Marie Madeleine lze shlédnout římský silniční kámen. Ovšem i milovníci nezkrotné přírody si přijdou na své, zejména v posledním úseku cesty.
Trasa klesá z Bramousse do údolí Guil a poté vystupuje do Les Escoyéres. Po trase GR58 sledující silnici do Le Chalelard se přechází panenským Vallon de la Lauze, odkud se cesta šplhá skrze vysokohorské louky až k chatě Furfande.
DEN ČTVRTÝ
Z Refuge de Furfande do St.-Crépin
Pětihodinový převážně klesající úsek, vás lesními cestami zavede do údolí Durance a malebné vesničce St.-Crépin. Při zdolávání Col Garnier se po pravé straně rozkládá Lac de la Valette.
Cesta začíná dlouhým sestupem k okraji modřínového lesa a dále klesá ke ruinám Les Girards. Odtud se cesta šikmo zařezává k mostu a silnici a míjí pastýřské usedlosti na Grosu. Příjemný úsek vydlážděnou silnicí vede k chatě Guillermin, odkud se prudce šplhá do St.-Crépin. Ve vesničce lze využít služeb hotelu, nebo postupovat dál do Les Eygliers vzdáleného asi půl hodiny, kde jsou další možnosti ubytování.
DEN PÁTÝ
Ze St.-Crépin do Freissiniéres
Odpočinkový tříhodinový úsek je věnován nabírání sil na nejdelší a nejnáročnější části celé túry. Cesta začíná v údolí řeky Durance a spojuje St.-Crépin se zemědělskou vesnicí Fréissiniéres.
Trasa překračuje řeku Durance a stoupá k osadám Champcella a Chambon, za nimiž se otevírá pohled na gourgouranské rokle. Poté se cesta vine mezi domky Pallonu a přichází až k blízkému Freissiniéres.
DEN ŠESTÝ
Z Freissiniéres do Vallouise
Desetihodinový úsek cesty lze charakterizovat jako drsný a vyčerpávající. Zavede vás k impozantnímu masivu Écrins v blízkosti Vallouise, kde se doporučuje navštívit `Maison du Parc des Écrins`. Ve Vallouise se doporučuje strávit den, protože jen tak se získá dostatek času na zdolání Pré de Madame Carle a Glacier Blanc.
Cesta vystupuje lesem na Col des Lauzes a poté klesá k Pont du Fournel ve stejnojmenném údolí. Trasa dále kopíruje údolí až k Cabane de la Balme a odtud se šplhá ke Col du Bal. Následuje dlouhé klesání ke Combe de Nerreyroux a k překrásným vodopádům, míjí Puy-St-Vincent a vyúsťuje ve Vallouise.
DEN ŠESTÝ
Z Freissiniéres do Vallouise
Snadnější pětihodinovou cestu do Vallouise představuje horský hřeben, který odděluje Vallouise a Vallon du Fournel směrem k Col de la Pousterle a k vesnicím Les Prés. Závěrečný úsek může ztížit špatný stav cesty, neboť jde o rozsáhlou lyžařskou doménu.
Z Pont du Fournel se trasa vine lesní cestou (po GR50) ke Col de la Pousterle. Zde opouští GR50 a nalevo se svažuje do Prey d`Amont, Prey d`Aval, Les Prés a Puy-St.-Vincent.
DEN SEDMÝ
Z Vallouise do Monteir-les-Bains
Šestihodinovou trasu lze na začátku zkrátit využitím autobusové dopravy, z kterého je nádherný výhled do okolní krajiny, jejíž dominantu tvoří vrcholy Rocher de l`Yret a Cucumelle. Ráz alpské krajiny je v oblasti Monetier-les-Bains narušen sjezdovkami a lyžařskými vleky.
Cesta nejprve kopíruje silnici do Le Sarret (protější břeh řeky Gyr nabízí pěší stezku), poté stoupá a několikrát kříží silnici druhé třídy. Oblast Vallon de Chambran obstoupená vrcholy Pic Gardiner, Pic de Séguret a dalšími nabízí velice atraktivní prostředí. Trasa míjí horské chaty Chambran a pokračuje vpravo až k rozcestí, odkud se dlouze šplhá na Col de l`Eychauda. Poté opět klesá lyžařsky využívanou oblastí, aby vstoupila do modřínového lesa. Překračuje Guisane a po cestě vás vyvede na k Monetier-les-Bains.
DEN OSMÝ
Z Monetier-les-Bains do La Grave
Závěrečná sedmi a půl hodinová túra je velmi náročná a vede po vrcholcích hrozivě vypadajících stěn Meije.
Cesta jde nejprve po rovině k Le Casset, kde se strmě zvedá k sérákům ledovce Glacier de Casset. Poté se cesta vine údolím Petit Tabuc chráněném strmými stěnami až ke Col d`Arsine, kde lze obdivovat severní svahy Agneaux a Pic de Neige Cordier. Cesta mírně klesá k Lac de l`Étoile a k Chalets de l`Alpe de Villar d`Aréne, kde se spojuje údolí Clot des Cavales s Plate des Agneaux. Odtud cesta prochází loukami a skalami na úpatí Meije k Villar-d`Aréne. Závěrečný sestup mezi modříny vyúsťuje v La Grave, cíli cesty.
|