Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Za kozorožci do Národních parků Gran Paradiso a Vanoise

Oblast:

Národní parky Gran Paradiso a Vanoise, Francie a Itálie

Náročnost a délka:

Minimálně náročná trasa, 8 dní

Oblast a cesta

Už roku 1821 se kníže Thaon de Revel podepsal pod dokument vedoucí k zákazu lovu a zabíjení kozorožce. Později měl právo k lovu pouze král Viktor Emanuel II. a jeho družina, což uchránilo tohoto mohutného býložravce před úplným vyhubením.

Právě Národní park Gran Paradiso a Národní park Vanoise umožnili úspěšné obnovení stád kozorožců, jejichž vznešenost dnes můžete obdivovat. Ovšem kozorožci nejsou jediní obyvatelé těchto rozlehlých chráněných oblastí. Dobří pozorovatelé mohou zahlédnout i orli, kamzíky, hranostaje, či alpské zajíce a sviště. Za povšimnutí jistě stojí i bohatá květena a svěžest věčně zelených lesů.

Ovšem ráz krajiny dotváří zejména horské štíty jako Gran Paradiso, Gran San Pietro, Herbetet, či pyramidový vrchol Grivola. Hranici mezi Itálií a Francií tvoří vrcholy Levane a Punta di Galisia. Francouzská strana pak dává na obdiv neobvyklý Grande Casse, Mont Pourri či Grande Motte a Dent Parrachée.

Parky jsou vyhledávanou oblastí horolozců zejména pro svůj nenáročný terén, v zimě lze provozovat běžecké nebo alpské lyžování. Turisté mohou využít velké množství tras lišící se svou délkou a náročností. Lze doporučit především trasu přes Sentier Balcon v údolí Arc na hranicích parku Vanoise, která se řadí mezi nejkouzelnější svého druhu.

Historií dýchají četné dřevěné vesničky a lovecké chaty v údolí Valle di Cogne zbudované Vitorem Emanuelem II. či kamenné stavby Bessans.

Trasa, která se zde představuje, spojuje panenskou přírodu obou parků s náročnějšími výstupy na několik vrcholků. Po celou dobu vám němými průvodci budou hrdí kozorožci a živí kamzíci.Popis túry, itinerář:

DEN PRVNÍ
Z Cogne k chatě Sella

Cíl cesty prvního dne představuje chata Sella ležící uprostřed zeleného ráje chráněná vrcholy Grivola a Gran Serra. Strategické postavení chaty umožňuje pozorovat kozorožce, a proto se chata těší vysoké návštěvnosti. Chatu lze dobýt po klasické stezce z Valnontey, která byla v minulosti využívána na přepravu nákladu na mulách, nebo po stezce vedoucí přes Valnontey kolem chaty Herbetet. Z Cogne do Valnontey lze využít autobusovou dopravu a zkrátit tak celkový čas ze čtyř a půl hodiny zkrátit o hodinu.

Trasa začíná v alpínské zahradě Paradisia a klikatí se svěže zelenými lesy. Po šikmém přechodu vysokohorského údolí Lauson se dorazí k chatě Sella. Ovšem lze také překročit údolí minout horskou chatu Valmiana a po mostě přes Erfault prudce stoupat k chatě Herbetet, která je umístěná mezi séraky ledovce Tribolazione. Cesta dále míří napříč svahem a prochází několika náročnými úseky, aby vás přivedla k Laghetto del Lauson, odkud se svažuje k chatě.

DEN DRUHÝ
Z chaty Sella do Eaux-Rousses

Šestihodinová trasa zahrnuje náročný výstup na Col Lauson a prochází starou přepravní cestu pro muly tahající náklady. Ovšem veškerá námaha je splacena nádhernými pohledy na okolní krajinu. Začátek sezony vyžaduje použití cepínů a maček.

Cesta postupuje údolím, prochází rozcestím a míří ke Colle della Rossa. Příkrý výstup k úpatí výběžku Grivole střídá snazší úsek jištěný fixními lany, který vede ke Col Lauson. Odtud se cesta klikatí svahem až do údolí, které je obklopeno vrcholky Grivoly a Herbetetu. Po překonání můstku trasa pokračuje přes svěží alpské louky Dolní Leviony a navazuje na širší cestu opět používanou mulami, která vede lesem, a pak se prudce stáčí k Eaux-Rousses.

DEN TŘETÍ
Z Eaux-Rousses do Colle del Nivolet

Šestihodinovou túru lze rozdělit na dva úseky. První úsek se cesta šplhá příjemnými lesy, druhý úsek přechází po pastvinách Nivoletu a odhaluje nádherné panorama pohoří, které se rozpíná od Gran Paradiso ke Grivole. Panenská příroda okolo jezera Djuan byla naštěstí uchráněna před zásahem člověka a nabízí tak nádhernou divokou alpskou přírodu. Cestou si lze prohlídnout pozůstatky nejkrásnější lovecké chaty vystavěné italským králem Viktorem Emanuelem II. na konci 19.století.

Trasa po prudkém stoupání lesem přechází v mírný svah, který vás dovede ke troskám chaty. Cesta I nadále stoupá svěží krajinou Djuan k stejnojmenému jezeru, které nabízí nádherný výhled. Poté se schází z Vysokohorské trasy číslo dva a kolem Costa le Manteau, prochází vysokohorské údolí , které vás dovede kolem Costa Aouillé až k Pian Borgno a Piano del Nivolet. Stejná trasa vás take dovede k chatám Savoia a Cittá di Chivasso.

DEN ČTVRTÝ
Z Colle del Nivolet do Refuge du Carro

Opět jeden z náročnějších úseků vás za šest a půl hodiny dovede přes hraniční hřeben Aiguille Rousse a masiv Levanne až k chatě Refuge du Carro. V druhé části trasy lze opět obdivovat panenskou přírodu parku Gran Paradiso. Unavení mohou využít autostop, který zkrátí celkový čas o jednu hodinu.

Po překonání Colle del Nivolet se cesta vyúsťuje u jezer Agnel a Serrú. Horskými serpentinami se schází k rozlehlým alpským loukám Prato Rotondo a Sansoero. Po překonání spodní části údolí Carro se cesta šplhá po lidskou rukou nezasažených svazích chráněných Aiguille Rousse a Punta dell`Uja. Po vystoupání na vrcholek Colle del Carro se trasa rychle dostává k jezerům Noir a Blanc, odkud se lehce dostanete k Refuge du Carro.

DEN PÁTÝ
Z Refuge du Carro do Bessans

Sice sedmihodinová, ale odpočinková trasa prochází oblastí Balcon de Savoie, odkud si lze vychutnat pohled na masiv Albaron de Savoie, Ciamarella a Charbonnel. Lze zvolit také kratší trasu přes l`Ecot a Bonneval-sur-Arc.

Cesta začíná příčným přechodem svahu Lac du Pys a svažuje se k rozcestí. Po otočce vpravo obchází jezera Plan des Eaux a ve Vallon de la Lenta navazuje k silnici do Col de l`Iseran. Po trase GR5 lze dosáhnout oblasti Les Roches a Le Vallon, známé pro své barevné louky. Poté lze očekávat Refuge du Mollard ve francouzském Národním parku Vanoise a poté cíl, malebnou vesničku Bessans.

DEN ŠESTÝ
Z Bessans do Refuge de Cuchet

Jednoduchá čtyř a půl hodinová trasa se přibližuje Sentier Balcon a zaručuje nádherný výhled na masív tvořící hranici mezi Francií a Itálií. Trasa kopíruje hranice národního parku a prochází svěže zelenými oblastmi. Tato trasa nabízí přenocování v hotelu v Lanslebourg-Mont Cenis, který ovšem vyžaduje sestup dlouhý jedna a půl hodiny.

Cesta se vine planinou po pravém břehu Arcu, odkud lze podstoupit strmý svah z prostoru Col de la Madeline k Chalets du Mollard až k domům La Fesse-d`en-Haut a Refuge de Vallonbrun. Zde je možné se vydat na dvou a půl hodinový okružní výlet k prehistorickým památkám Pierre-aux-Pieds. Cesta dále pokračuje po kamenných svazích Grand Roc Noir a sklání se k řece Nay a k vybavené chatě Refuge du Cuchet.

DEN SEDMÝ
Z Refuge du Cuchet do Refuge d`Entre-Deux-Eaux

Čtyř a půl hodinová trasa vás zavede do samotného srdce parku Vanoise obklopeného horami Doron de Temigon (Vallon de la Rocheure).

Trasa dale pokračuje až k úpatí skalisek Grande Casse a Grande Motte, poté klesá k rozcestí u Pré Vaillant, kam také navazuje cesta z Lanslebourgu. Následuje série stoupání, nejprve k boudám de la Turra de Termignon, poté napříč svahem k chatám La Femma. Po sestupu na parkoviště Bellecombe vás cesta zavede k Plan du Lac, pomyslné bráně parku, odkud lze navštívit kaňon Doron de Termignon. Poté se opět stoupá k hřebeni Vallon de la Rocheure, kde se schází z GR5 a stoupá k Refuge d`Entre-Deux-Eaux.

DEN OSMÝ
Z Refuge d`Entre-Deux-Eaux do Pralognan-la-Vanoise

Závěrečný čtyř a půl hodinový úsek představuje příjemné zakončení za celou túrou.

Z travnatého sedla ledovcového původu Col de la Vanoise protkaného sítí jezer se trasa šikmo spouští svahem až k mostu Pont de Croé-Vie přes říčku Leisse a prudce šplhá k náhorní plošině vedoucí k Col de la Vanoise a k chatě Félix-Faure mezi jezery Lac rond a Lac Long. Odtud se cesta stáčí na sever k ledovci Galcier des Grands Couloirs, který se překonává náročnou klasickou cestou do Grande Casse. Po otočená doleva se schází k Lac des Vaches a spodní částí údolí Vallon de la Gliére, známou pro své zimní vyžití, se dostává k Refuge de Barmettes a dále k salaším Fontanettes a Pralognan-la-Vanoise.Přístup do výchozího místa a místní doprava:

Do Cogne lze dojet autobusem z Aosty, která je zase dosažitelná z Milána nebo Turína vlakem či autobusem.
Autobusy z Eaux-Rousses a Dégioz do Aosty a z Bonneval-sur-Arc, Bessans a Termignonu do Modane.


Chaty a kempy:

Ubytování v chatách klubu italských alpinistů (CAI - www.cai.it), francouzských alpinistů (CAF - www.ffcam.fr) a Národního parku Vanoise, hotely a soukromé hotely a odpočívárny
Kempování je v parku Grand Paradiso zakázáno, v parku Vanoise pouze u některých chat.

Pojištění:

Pojištění do Alp

Doplńující informace:

Počasí: www.savoiemeteo.net

Text: Lucie Ondraschková


Zv?tšit mapu
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář