Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Ledovci a skalami pohoří Ötztalské Alpy

Oblast:

Ötztalské Alpy, Rakousko a Itálie

Náročnost a délka:

Průměrně náročná trasa, ovšem ve vysoké nadmořské výšce, 8 dní

Oblast a cesta

Helma a Erik Simonovi, dvojice nadšených německých turistů, se právě vraceli z náročné alpské túry, když náhle zpozorovali hlavu člověka vyčnívající z ledu. V té chvíli netušili, že mumifikovaná postava muže se stane jednou z nejhodnotnějších a nejzachovalejších památek dokazujících pravěký život v Alpách. „Ötzi“, jak byl muž později pojmenován, strávil v ledovém vězení více než 5000 let a dokazuje bohatou minulost Jižního Tyrolska.

Trasa vás zavede na úpatí nejvyšší hory Tyrolska Wildspitze, jejíž zdolání by pro zkušené horolezce a turisty mohla představovat nádhernou tečku za celou osmi denní túrou. Ovšem Wildspitze není jediným lákadlem Ötztalských Alp.

Turisté, lyžaři i horolezci již dlouhý léta zdolávají hřeben rozkládající se mezi horskými masivy Palla Bianca (Weisskugel) a Similaun. Kvalitní turistické zázemí nabízí síť horských chat, vystavěných před druhou světovou válkou.

Na trase lze obdivovat překrásné pohledy na klidné ledovce a divoké obnažené skály, stejně jako romantické pohledy do okolní krajiny. Z vysoko položených plošin a štítů lze dokonce záhlednout tajuplné mlhy a mraky halící břehy Grónska.

Osmidenní túra přichází z řadou obměn podle zkušenosti a zdatnosti turistů. Svátečním turistům lze doporučit jednodušší spodní okruh přes Mittelberg, který je i přes přítomnost ledovců a vysokou nadmořskou výšku dobře schůdný. Naročnější turisté mohou přidat do svých sbírek skalp horského masivu Wildspitze či jiných vrcholků.Popis túry, itinerář:

Den první Z Ventu k chatě Martin-Busch

Úvodní krátká dvou a třičtvrtě hodinová trasa se šplhá z Ventu příjemným údolím Niedertal na chatu Martin-Busch, která byla vystavěna na křižovatce ledovcových proudů Schalfferener, Marzellferner a Niederjochferner.

Z Ventu se dobře značená cesta zvaná soumarská vine údolím Niedertal, do lesů a otevřených kamenných svahů. Za Schaferovou chatou se zvedá k chatě Martin-Busch.

Den druhý Z chaty Martin-Busch k chatě na Similaun

Šestihodinový úsek vás zavede na vrchol Similaunu, odkud lze obdivovat nádhernou vyhlídku na rakouské i italské Alpy. Cesta se vine přes ledovec bez rozsedlin a strmě stoupá k Similaun, ovšem výstup není nijak náročný.

Trasa si drží směr chaty Similaun, ale brzy se stáčí vlevo k strmému stoupání k hřebeni Marzellkamm. Cestu vám bude zpříjemňoval pohled na panorama vrcholku Vhalfkogl , Cime Nere, Punta di Finale a Kreuzspitze. Po krátkém sestupu k ledovci, se cesta opět zvedá k severnímu hřebeni Similaun, odkud cesta míří k samotně chatě Similaun. Než se vám podaží chatu dobýt, čeká vás prudké stoupání na vrcholek Similaunu a krátký klesájící úsek k chatě.

Den třetí Z chaty na Similaunu na Hochjoch Hispiz

Další šestihodinový úsek prochází vysokohorskými cestami a nabízí působivé pohledy na masivy Wildspitze a Palla Bianca. Zkušeným horolozecům či turistům lze nabídnout výstup na štít Cima di Finale, který ovšem vyžaduje doprovod místního průvodce.

Značená cesta stoupá k hřebeni Jochkofel, odkud pokračuje k severnímu vrcholku a přes sněhové pole. Následuje stoupání k Hauslab Joch, kde se cesta rozděluje. Jedna vede klasickým okruhem na vrchol Cime di Finale (2 hodiny 30 minut), druhá se vine náhorní plošinou Hocjjochferneru přes skalnatý hřeben a k přechodu přes morény. Poté sestupuje k lyžařskému vleku na Similaunu a přes ledovec dále klesá k chatě Bellavista ležící na italském území Horní Adiže. Levou stranou údolí se pěknou stezkou sestupuje až k Hochjoch Hospiz.

Den čtvrtý Z Hochjoch Hospizu k Brandenburger Hausu

Odpočinoková tříhodinová túra vede příjemnou stezkou k chatě Bradenburger Hausu, který byl vystavěn mezi Gepatschferner a menším Kesselwandferner. Z terásky lze obdivovat vrchol Palla Bianca, nejvyšší vrchol hraničních hor. Cestu si lze prodloužit procházkou podél Gepatschferneru či zdoláním některého z vrcholků. Ovšem někteří z vás jistě nepohrdnou zaslouženým odpočinkem na terase chaty s překrásným výhledem na ledové království.

Cesta se zařezává do kamenitého svahu Guslar Spitzen a stáčí se severozápadně k Kesselwandferneru. Poté přechází po ledovci a střídavě kamenitým a ledovcovým terénem stoupá až k Brandenburger Joch. Těsně pod vrcholem uhýbá doleva k bytelné avšak útulné chatě Bradnburger Joch

Den pátý Z Brandenburger Hausu ke Gepatsch Hausu

Pět a půl hodinový úsek nabízí nádherné pohledy na séraky Gepatschferneru. V srpnu dochází k tání ledu, což může způsobit horší orientaci, zejména v nízké oblačnosti či mlze.

Cesa mírně klesá po Gepatschferneru, poté se stáčí doprava kolem bludných balvanů Rauher Kopf a přes morény přichází k chatě na Rauhekopfu. Trasa pokračuje k dolní části ledovce, kde se skrze skály spouští nádherný vodopád. Krátký nebezpečný úsek se mění v pěknou cestu vinoucí se k Gepatschskému jezeru. Poté vás dlážděná cesta vedoucí skrze alspkou louku dovede až k Gepatsch Hausu.

Den šestý Z Gepatsch Hausu Taschachhausu

Po překonání hraničních hor Venoste se trasa pomalu přibližuje k masivu Wildspitze. Pět a půhodinová trasa překonává vrcholek Olgruben Joch, odkud lze navštívit vyhlídkové místo proti severní stěně Wildspitze.

Trasa pokračuje sněhovým a kamenným terénem k vrcholu Kaunergatu, kde se často shromažďují svišti a kamzíci. Po překonání Olgruben Joch s impozantním dřevěným křížem na svém vrcholku cesta klesá do levé části Sexegertenferneru a odtud dále do údolí Taschach. Po poli obrovských balvanů se cesta mírně zvedá k Taschach Hausu, který poskytuje nádherný výhled na Wildspitze.

Den sedmý (Příčný přechod – traverzování - Wildspitze) Z Taschhausu do Ventu

První a nejnáročnější, ovšem také nejatraktivnější osmihodinová trasa ze tří možných zahrnuje výstup na Wildspitze přes Mittelbergjoch, Taschachferner, Mitterkar Joch a východní stěnu, za níž cesta klesá k chatě Breslauer a do Ventu. Tuto trasu by měli volit pouze zkušení horolezci a méně zkušený pouze v doprovodu průvodce.

Cesta vystupuje a přechází přes Teschachferner, odkud se po orografické linii dostává na mittelberg Joch. Poté se ubírá doprava a přechází přes horní plošinu ledovce, aby se stočila doleva směrem na Mitterkar Joch. Odtud se opět stáčí doleva a po hřebenu míří až na vrchol. Následně cesta sestupuje do Mitterkar Jochu do cahty Breslauer a k sedačkovému výtahu zpět do Ventu.

Den sedmý (Příčný přechod – traverzování – po Mittelberg Joch

Střední pěti a půl hodinová cesta se dostává k k severní stěně Wildspitze.

Trasa vystupuje na Mittelberg Joch a odtud klesá po lyžařských svazích Mittelbergfeneru a napravo traverzováním slézá séraky ledovce. Poté jde po pěkné stezce k chatě Braunschweiger (zde se naskýtá možnost překročení Pitztaler Jochu a přímý sestup do Soldenu, ovšem nedoporučujeme)

Den sedmý (Spodní trasa přes Mittelberg)

Nejsnazší pět a půl hodinová cesta přechází půvabným údolím TaschachTal v lyžařské oblasti Mittelbergu.

Po delším výstupu k chatě Braunschweiger, který doprovází krásné přírodní scenérie cesta strmě sestupuje k cestě mířící k Mittelbergu. Poté se opět zvedá ke Gletscherstube a vine se po svahu k chatě Braunschwiger, kde se větví do dvou variant. První stoupá po Fuldaer Hohenweg, odkud lze vychutnávat nádherné pohledy a poté klesá k Mittelbergu po Riffelsee (o 90 minut delší trasa). Druhá dobývá vrchol Mittelbergu, odkud se spouští lanovou dráhou na Mittelbergferner odkud se postupuje po shora popsané cestě k chatě.

Den osmý Z chaty Braunsweiger do Soldenu

Velmi krátký jedna a půl hodinový pochod přechází přes Pitztaler Joch a lze ho zvládnout předcházející den. Ovšem lze ho spojit s cestou na Mainzer Hohenweg, která vede přes skály s několika krátkými a dobře jištěnými úseky.Trasa se vine na sever k Wildes Mannle a Wassertalkogel a celkově zabere asi pět hodin.Přístup do výchozího místa a místní doprava:

Autubusy z Ventu do Soldenu, z Gepatschhausu do Prutzu a Landecku a z Mittelbergu do Wennsu a z chaty Bellavista lze sestoupit do Itálie (Val Senales) lanovou dráhou a dál pokračovat autobusen do Merano

Chaty a kempy:

Ubytování: V soukromí a nebo v chatách OEAN a DAC


Pojištění:

Pojištění do Alp

Doplńující informace:

Text: Lucie Ondraschková


Zv?tšit mapu
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
adoplnil: Petr, 28.03.2016
Honzo, moc hezký fotky! :-)