Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY

Bílými skalami pohoří Vercorse

Oblast:

Vercorse, Francie

Náročnost a délka:

Průměrně náročná trasa, 7 dní.

Oblast a cesta

Průměrně náročná trasa vede skrze překrásné vápencové vrcholky pohoří Vercors v předhůří francouzských Alp, které dominuje věžovitý vrcholek hory Mont Aiguille.

Právě dobývání horského masivu Mont Aiguille, které se odehrálo před více než 500 lety na příkaz francouzského krále Karla VII., je považováno za zrod horolozectví.

Ovšem klid malebných vesnice rozkládajících se v oblasti Triéves hlídají i další vznešené vápencové vrcholky jako Deux-Soeurs, Rochers du Parquet a Grand Veymont.

V jihozápadní zóně se rokládá kouzelná oblast vápencových jeskyní a přírodních pramenů. Stín před horkým letním sluncem poskytují jehličnaté lesy v okolí vesnic Lans-en-Vercors a Autrans, v zóně Quatre Montagnes.

V zimním období se lesy stávají rájem pro vyznavače běhu na lyžích. Rozlehlé lesy lemující města Lente a La-Chapelle-en-Vercors byly v době druhé světové války využívány partyzánskými oddíly. Západně položená vápencová městečka tvořená soustavou jeskyň a jiných vápencových útvarů, která byla léta vytvářená vodami Vernaisonu a Bourne, představují pro milovníky panenské přírody velice atraktivní oblast.

Východní okraj tvořený vápencovými Presleskými stěnami, které vyhledávají horolezci celého světa, se svažuje k hluboké propasti Gouffre Berger, jejiž dno se nalézá více jak jeden km pod úrovní terénu.

Pohoří Vercors se pro svou atraktivní krajinu stalo vyhledávanou destinací mnoha turistů, horolezců, jeskyňářů a lyžařů, čemuž napomáhá i blízkost Grenoblu – centra francouzských Alp.

Sedmidenní túra vás povede od Grenoblu k úpatí Mont Aiguille skrze nádhernou krajinu pohoří Vercorse protkanou rozlehlými lesy, svěžími loukami a honosnými vápencovými skalami.Popis túry, itinerář:

Den první

Ze St.-Nizier-du-Moucherotte do Refuge de Géve

Výchozí bod asi 6 hodinové túry prvního dne připadá městečku St. Nizier-du-Moucherotte odkud se stoupá na Plateau de Sornin a na vrcholky La Sure a Pyramide de la Buffe odkud lze obdivovat panorama francouzských Alp, údolí řeky Isére či město Grenobl. Následuje klesání do oblasti Nordic, proslavené především díky svému lyžařskému využití.

Ze St. Nizier-du-Moucherotte se sestupuje po GR9 do Engins odkud se vystupuje skrze příjemné zalesněné svahy až k Plateau du Sornin, odkud lze navštívit propast Gouffre Berger. Trasa dále vede skrze vápencové městečko až k vrcholu La Sure a po hřebeni se mírně svažuje k vrcholu Pyramide de la Buffe. Odtud vás čeká sestup do Pas de la Clé a skrze příjemné lesy vás cesta zavede až do Refuge de Géve.

Den Druhý

Z Refuge de Géve do Rencurel

Pětihodinová trasa druhého dne vede skrze nejvýznamnější centrum pohoří Vercors, Autrans a nabízí řadu velkolepých vyhlídek do okolní krajiny. Cílem cesty je městečko Rencurel ležící kousek od horského masívu Col de Romeyére.

Z Refuge de Géve vás stinné lesní cesty dovedou do Autrans, odtude se lze vrátit na horskou vyvýšeninu ležící kousek od Signal de Nave a pokračovat zpátky přes Col de la Clé a pokořit vrchol Bec de l`Orient. Odtud se sestupuje směrem na jih k rozcestí nedaleko Autrans. Následuje výstup na Pas de Pertuson a poté vás příjemná cesta vedoucí lesem a kolem několika farem až do Rencurel.

Den třetí

Z Rencurel do Pont-en-Royans

Den třetí nás zavede šestihodinovou trasou pod západní svahy Vercorsu, cestu si lze zpříjemnit návštěvou krápníkové jeskyně Chorance a prohlídkou půvabného městečka Pont-en-Royans, které je zároveň i cílem cesty.

Cesta vedoucí skrze rozlehlé lesy oblasti Coulmes stoupá k domům Glénats a Les Ailes a dále skrze modříny až k chatě Serre du Satre. Malebná zvlněná krajina, která vám nabídne několik stoupání a klesání vás přivede až k chatě Grande Goulandiére a Pas du Ranc. Poté se strmě snižuje k silnici vedoucí k jeskyni Chorance (jedná se o doporučenou trasu, která vám zabere zhruba jednu hodinu). Po další strmém klesaní do vesnice nesoucí stejný název Chorance se trasa zařezává šikmo do svahu a přivede vás až k Pont-en-Royans.

Den čtvrtý

Z Pont-en-Royans do Lente

Šestihodinová túru čtvrtého dne si lze zkrátit využitím autobusové dopravy, ovšem na oddané cestovatele čeká cesta srze nádherné kopce Royans do samotného srdce pohoří Vercors, odkud se lesnatými oblasti dobývá městečko Lente.

Cesta vede skrze Ste-Eulalie-en-Royans a šikmo svahem nad St.-Laurent-en-Royans, odkud se vine divokým porostem údolí Laval. Následuje strmé výstup ke skalnatým vrcholkům Pas du Pas. Dále sleduje silnici do Col de la Machine, míjí zříceninu Mirofleé a přichází až k rozcestí. Odtud se trasou GR95, vedoucí vlevo, mírně klesá do Lente.

Den pátý

Z Lente do St.-Agnan

Kratká odpočinková čtyřhodinová túra připadající na pátý den nabízí řadu stoupání a klesání. Trasa vede skrze historicky nejbohatší části Vercorsu, mine La-Chapelle (možná varianta trasy od domů Les Grieffes a Les Reveilles) a končí v malé vesničce St.-Agnan. Kousek od vesničky St.-Agnan (5 km na jih po silnici, možnost autobusové dopravy) lze zhlédnout neobyčejnou jeskyni, která byla války francouzskými partizány v době druhé světové využívana jako nemocnice.

Cesta začíná jižně od města a sleduje značky Sentier Central, kříží několk lesních cesta a dovede vás k vrcholku Col de Carri. Po následném sestupu ke Combe de l`Osc, se přehoupne přes horský hřeben a svažuje se k domům Les Griffes a Les Reveilles. Poté míjí samotu Combe Libouse a šplhá se na vrchol Col du Souillet, okud se svižně sklápí do St.-Agnan-en-Vercors.

Den šestý

Ze St.-Agnan do Jasse du Play

Na šestý den připadá opět kratší čtyřhodinová túra, která vede z historického centra do pannenské přírody náhorní plošiny Hauts-Plateaux ukryté pod hřebenem Grand Veymont. Obdivovat zde můžete květenu svěžích alpských květů či tradiční alpské chaty. Cíl představuje chata Jasse du Play, která poskytne přístřešek až 15 lidem. Chata postrádá jakékoliv další vybavení, každý si musí přinést spací pytel a další nezbytné osobní věci.

Trasa i nadále sleduje značky Sentier Central až k okraji náhorní plošiny, odkud se zveda přes krasovou oblast Tiolache k trase GR91, která vás zavede až k Jasse du Play. Po červených značkách lze dojít k pramenu, který je asi patnáct minut chůze.

Den sedmý

Z Jasse du Play do Chichilianne

Na závěr cesty vás čeká čtyřhodinová trasa vedoucí přes vrcholek nejvyšší hory pohoří Vercors, Grand Veymont, který nabízí nádherné pohledy do údolí. Tečku za celou túrou představuje bílý zub Mont Aiguille pod jehož úpatí vás trasa zavede, odtud se prudce sestupuje do městečka Chichillianne, cíle sedmidenní cesty.

Trasa pokračuje po GR91 až k Pré Peyret. Odtud lze navštívit římské lomy na Plaine de la Queyrie, kde jsou k vidění stopy římské civilizace v podobě napůl vykopaných sloupů. Cesta dále prochází Jade de la Chau odkud se strmě šplhá do Pas de la Ville. Poté se trasa přehoupne přes vrchol Grand Veymont a klesá k Pad de Bachassone a k Pas de la Selle. Po míreném sestupu ke Col de l`Aupet vás cesta zavede k úpatí Mont Aguille a dále stinou lesní cestou do Chichilianne.Přístup do výchozího místa a místní doprava:

Autobusy z Autrans, Rencurel, Chorance, Pont-an Royans, Lente a St. Agnan.

Železniční stanice St.-Nazaire se nachází jen několik kolometrů od Pont-en-Royans.Chaty a kempy:

Soukromé chaty a hotely, poslední noc v nezařízené chatě.
Kempování je možné, ale v určitých oblastech je nutné povolení od správy národního parku.

Refugé de Géve (Autrans)
www.refugedegeve.comPojištění:

Pojištění do Alp

Doplńující informace:

Text: Lucie Ondraschková


Zv?tšit mapu
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář