Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY


Božentsi


Pohoří:

 Balkánské hory

Země:

 Bulharsko

Typ lezení:

 sportovní a trad lezení

Popis:


Vesnice Božentsi leží mezi Gabrovo a Veliko Tarnovo asi 88 km od Sofie. Nejstarší stavby tady pocházejí z 18. a 19. století, po architektonické stránce jsou příkladem tzv. Bulharské renesance.

Nedaleké pískovcové masívy o výšce 20-30m jsou z měkkého písku s častými železitými kyzy a hrankami. Zatím na ně vede kolem 90 cest v sedmi sektorech.
Asi třetinu tvoří tradicionalistické výstupy, ostatní jsou pak zajištěny borháky, nebo nýty s podomácku vyrobenými planžetami. Obtížnost cest se pohybuje mezi 6 až 9+/10- .
Lezení s magnesiem je tady povoleno, jelikož v letních měsících teploty dosahují brutálních hodnot. Doporučeným obdobím pro návštěvu místního písku je proto zima a brzké jaro.

V oblasti se také boulderuje. Výška kamenů je mezi 1,5 až 7 m. Vzhledem ke kvalitě horniny je zakázáno používat ocelové kartáčky na chyty.

Božentsi je tedy jak po stránce historické, tak lezecké zajímavým místem pro trávení dovolené v Bulharsku. Pokud ještě nevíte kam vyrazíte za lezením ke konci roku nebo brzy na jaře, podívejte se na last minute dovolené v Bulharsku. Určitě tam najdete příjemné ubytování, kde si dáte po lezení v Božentsi, nebo v jiné z bulharských lezeckých oblastí zaslouženou kávu.

Více o lezení v Bulharsku na webu www.bgclimbing.com.