Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY


Mount Siguniang, 6250m


Pohoří:

 Quionglai Shan

Země:

 Čína

Typ lezení:

 hory

Popis:


Pohoří Quionglai Shan prochází severojižním směrem uzemím autonomní prefektury Ngawa (Tibetská a Qiang autonomní prefektura) v čínské provincii Sichuan. Je obýváno převážně Tibetským a Qiang etnikem.
Quionglai Shan odděluje dvě velké řeky v Sichuanu, Dadu na západě a Min na východě. Později se obě řeky stékají a pokračují až do Žluté řeky.

Ve střední části Quionglai Shan jsou nejvyšší kopce dosahující až šestitisícových výšek, Siguniang Shan. Dominuje jim Mt. Siguniang, nebo také Four Girls Mountain, vysoký 6250m.

Pro Tibeťany je Mt. Siguniang posvátnou horou. Legenda říká, že jeho 4 vrcholy (tři nižší leží na jižní hraně hory), jsou dívky, které kdysi zkameněly proto, aby obstály v boji s divokým leopardem, který ohrožoval posvátné pandy velké.

Celé pohoří Quionglai Shan skýtá spoustu možností pro prvovýstupy i na dosud nevylezené kopce.
Na Mt. Siguniang vylezli první Japonci v roce 1981 po východní hraně za 16 dní.
Druhý výstup se povedl opět Japoncům. V roce 1992 přelezli jižní stěnu za 23 dní.
Třetí výstup v roce 2002 uskutečnili Američané Paul Ramsden a Mick Fowler. Vylezli do té doby nedoknutou severní stěnu a sestoupili severní hranou. Za prvovýstup získali Zlatý cepín.
V následujících letech jsou záznamy o dalších dvou prvovýstupech a čtyřech výstupech na hlavní vrchol Mt.Siguniangu.

Velkým průzkumníkem pohoří na východ od Himálaje, kam patří také Quionglai Shan, je Japonec Tamotsu Nakamura, člen Royal Geographical Society.
V roce 2002 zveřejnil v ročence Alpine Americane Journal podrobnou zprávu o těchto pohořích včetně map a fotografií.

Pokud chcete získat climbing permit pro horské oblasti Sichuanu, je dobré kontaktovat přímo Chinese Mountaineering Association (http://www.theuiaa.org/federation_det.php?country=China), nebo je registrační formulář ke stažení na webu UIAA http://www.theuiaa.org/news_265_Registration-fees-for-climbing-in-Sichuan-in-2011-announced.

Pokud se rozhodnete v oblasti trekovat, spojte se s některou z místních cestovních agentur, která vám poskytne informace o možnostech pohybu v provincii, nebo vám rovnou nabídne poznávací zájezd Čínou.

Informace o Sichuanu podpořila cestovka www.singa.sk a prodejce sportovní obuvi Exisport.