Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY


Kazikli Canyon


Pohoří:

 Aladaglar

Země:

 Turecko

Typ lezení:

 sportovní a trad lezení

Popis:


Hory Aladaglar v jižní části centrálního Turecka ve střední Anantolii patří k nejvyšším v pohoří Taurus (Toros Daglari). Aladaglar byl mezi lezci znám zejména vícedélkovými cestami. V posledních deseti letech se tam začínají objevovat také oblasti s typicky sportovními cestami o jedné délce. Patří mezi ně údolí Cimbar Valley a Kazikli Canyon. Kazikli Canyon zmíníme trochu podrobněji.

Kazikli Canyon se nachází na severním okraji masívu Aladaglar nedaleko vasnice Cukurbag, která leží u vstupu do údolí Emli.
Skalní stěny se táhnou po obou stranách kaňonu v délce asi 2 km a dosahají výšky 80-90m. Jsou tvořeny tvrdou směsí slepenců a vápence, které mají dobré tření díky chladivému a suchému klimatu a nadmořské výšce kolem 1500m.

První cesty v Kazikli Canyonu začali vrtat místní lezci Recep Ince, Zeynep Tantekin a Süleyman Vardal za podpory italských lezců Maurizio Oviglia a Rolando Larchera už někdy v roce 2003. Dnes je v kaňonu přes 250 cest a jejich počet stále roste. Zeynep Tantekin a Recep Ince jsou stále hlavními hybateli lezeckého pokroku v oblasti Kazikli.

Další informace o lezení nejen v Kazikli kańonu seženete na webu www.aladaglarcamping.com/.

Přístup a příjezd
Přístup do kaňonu je po dálnici z Adany směrem na Ankaru. Na sjezdu Pozanti dálnici opustíte a po dalších třech kilometrech zabočíte vpravo na Camardi.
Po 60 km odbočíte vpravo na Cukurbag – Marti a po následujících čtyřech kilometrech přijedete ke Kazikli Canyonu, který uvidíte po pravé straně.

Ubytování a kemping
Nejbližší místo, kde je možné se ubytovat je Camardi. V Kazikli kaňonu je kempování zakázáno, pokud však chcete bydlet přímo v Národním parku, můžete zvolit kemp Sarimemetler asi 3km od Kazikli, nebo Aladaglar Camping 4 km od kaňonu.

Pro ty z vás kteří dáte přednost ještě většímu pohodlí, můžete ubytování sehnat přes některou cestovní kancelář.

Popis oblasti Kazikli Canyon vám přinesla www.dovolenka.travel


Průvodce na Aladaglar koupíte v campu Aladaglar