Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY


Petit Agille Verte, 3512m


Pohoří:

 Savojské Alpy

Země:

 Francie

Typ lezení:

 hory

Popis:


Petit Agille Verte je kopec vhodný pro tréning nebo aklimatizaci na větší alpské túry. Cesty které na něj vedou, jsou většinou krátké jednodení výstupy lezitelné po celý rok. Petit A. Verte je snadno dostupný z konečné lanovky Argentiere - Grands Montets, kde je možné pohodlně bivakovat na chodbách stanice.

Normálka NW Ridge (F+/PD-, UIAA III, 3 h, 100m ) jdoucí po severozápadní hraně, patří mezi doporučené výstupy pro začínající alpské lezce. Bývá proto často lezená.
Nastupuje se do ní z ledovce pod schody konečné stanice lanovky. Po následném překročení sedla Col des Grands Montets začneme stoupat sněhovými svahy vzhůru. Překročíme častou trhlinu pod sedlem, pak do sedla (3400m) za nímž vlevo přes mixový terén se postupně dostaneme na exponovanou NW hranu. Po cestě narazíme na štandy ze smyček. Po ostré hraně postupujeme až na vrchol. V zimě bývá hrana spíše sněhovo-mixová. TOPO

Mezi další výstupy patří:

NW Face (PD, 45°, 2-3 h, 100m). Začátek výstupu vede stejně jako u normálky (NW ridge), až po trhlinu.Za ní vzhůru, NNE Ridge je vlevo NW Ridge je vpravo.

NNE Ridge (PD, 3 h, 150m). Jde o variantu normálky NW Ridge. Začínám shodně s normálkou, po překročení trhliny po levé straně směrujeme vlevo na nne hranu a dále přes několik skalních věží ke sněhové hraně a tou na vrchol.

ENE (Chevalier) Couloir (PD+, 50°-55°, 3 h, 300m). Ze sedla Col des Grands Montets přes Glacier du Rognon na ledovec Argentiere a podél základny Grands Montets Ridge sestupující z Aiguille Verte až na začátek širokého kuloáru. Jím vzhůru (led, sníh 50°-55° degrees) až ke sněhové hraně NNE Ridge před skalnatám vrcholem.
TOPO

Všechny uvedené cesty je možné lézt po celý rok. V zimě nástupová trhlina bývá pod sněhem, přechod je snazší, ale obtížnější zas bývá přechod horní sněhové hrany pro méně stabilní sníh.

Foto: Jan Kreisinger


Lezení na Petit A Verte vpravo od kuloáru Chevalier