Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY


Jindřichova skála


Pohoří:

 Brdy

Země:

 Česká republika

Typ lezení:

 sportovní lezení

Popis:


Velikostí a charakterem patří Jindřichovka mezi komornější skalky ve středních Čechách.
Nachází se na severozápadním okraji Brd poblíž vesničky Malá Víska, na dohled hradu Valdek. Patří tak do vojenského újezdu Brdy, ale naštěstí pro nás horolezce je v sektoru, kam je vstup alespoň o víkendu povolen.

Skalní stěna Jindřichovky spadá od zábradlí vyhlídky, kam nás přístupová cesta nejdříve zavede, místy až do dvacetimetrové hloubky.
Hornina z velmi tvrdých kambrických slepenců narušována zvětráváním, se postupně rozpadá do kamenného pole pod úpatím stěn. Nabízí kolem 50 výstupů, tak třetina z nich jsou v pravé části skalního prahu jen krátké, převážně na vlastním jištění lezené směry. Kvalitu lezení oceníte až v centrální části Jindřichovky, kde jsou nejdelší a také nejtěžší výstupy.

Kouty, spárky a především různé lišty prověří sílu v prstech. Ve srovnání například s Rovištěm je lezení technicky jednodušší a podle mého názoru i tření povrchu, zejména v teplém období, je poněkud horší než v oblasti středního povltaví.

Průvodce
Pracuje se na novém průvodci.

Přístup
Hořovice - Komárov - Chaloupky - Malá Víska. 500m za Malou Vískou zaparkujte před závorou na rozhraní louky a lesa. Po levé straně máte na dohled hrad Valdek. Odtud pokračujte po silničce asi 500m k pravoúhlé křižovatce s lesní cestou. Na ní se vydejte vlevo, po pár metrech z lesní cesty odbočte na značku, která vás dovede až na vyhlídku.

Valdek
Hrad Valdek byl vybudován asi v polovině 13. století Zajíci z Valdeka. Patří mezi nejsložitější gotické hrady sasko-hessenského typu s okrouhlou obrannou věží.

Oldřich Zajíc z Valdeka odtud zakládal první augustiniánský klášter v Čechách, Svatou Dobrotivou (1263). V době husitské se stal oporou katolické strany. Po roce 1623 zůstává pustý. Hrad Valdek si oblíbil také Karel Hynek Mácha. Od roku 2007 je o víkendech a státních svátcích oficiálně přístupný veřejnosti.


Pohled z vyhlídky na kopec Beranec (661m), hrad Valdek vlevoJeden z vyšších sektorůNástupy do cest v okolí Valdecké