Lezecká Revue

OBLASTI

SKÁLA

MIXY

LEDY

PRŮVODCE DO MOBILU

FERRATY

SKIALPY

TREKY


Corno Grande 2912 m


Pohoří:

 Gran Sasso d'Italia

Země:

 Itálie

Typ lezení:

 hory

Popis:


Corno Grande (2,912 m), nejvyšší hora Apenin , se nachází v jejich centrální části Gran Sasso. Pod vrcholem leží nejjižnější ledovec v Evropě (Ghiacciaio del Calderone).

Celý masív Corno Grande je seskládán ze čtyřech výrazných vrcholů, z nejvyššího Vetta Occidentale (2,912 m) po kterém následují Vetta Orientale (2903 m), Vetta Centrale (2893 m) a Torrione Cambi (2875 m).

Příjezd:

Kopec leží asi 120 km severovýchodně od Říma směrem na L'Aquila - Teramo.

Výstupy, ferraty, turistické trasy:


První výstup na hlavní (nejvyšší) vrchol Corno Grande uskutečnili kapitán Francesco De Marchi a Francesco Di Domenico v roce 1573. Nejsnadnější a také často lezená cesta na hlavní vrchol začíná z turistické cesty na jižní straně hory u Albergo Campo Imperatore v nadmořské výšce 2128 m. Tímto výstupem obtížnosti II se na vrchol Corno Grande dostanete asi za 3,5 hodiny. Cesta je snadná, ale také zejména v letních měsících velmi frekventovaná. Je proto lepší použít Normální cestu ze severní strany od Sella di Cima Alta v nadmořské výšce 1635 m.

V letních měsících, kdy je na svazích hor málo sněhu, je zajímavé vystoupit na některý z nižších vrcholů. Na Vetta Orientale (2903 m) se dostanete za 4,5 hodiny jen o něco obtížněji (II) než na hlavní vrchol. Nejtěžší, lehké výstupy vedou na zbylé vrcholy Vetta Centrale (2893 m) a Torrione Cambi (2875 m), kde musíte zvládnout na krátkých úsecích trojkové lezení.

V zimě můžete zkusit výstup přes ledovec Calderone z jihu od vesnice Prati di Tivo, nebo po západním žebru. Obě cesty jsou lezitelné bez větších problémů.

Foto:

www.panoramio.com

Mapa:


Corno Grande