Lezecká Revue

Chris Bonnington osmdesátiletý

Chris Bonnington v roce 2014 obdržel sedmé vydání Piolet d'Or Carrière za celoživotní přínos alpinismu.

Legenda světového alpinismu, dnes osmdesátiletý Chris Bonnington, se narodil v roce 1934. Za svoji lezeckou kariéru, kterou započal v 17 letech, stihl spoustu prvovýstupů, čertvých opakování a horolezeckých expedic.

V roce 1958 měl jedno z prvních opakování Bonnatiho pilíře na Petit Dru. Pak následovala první britský přelez severní stěny Eigeru. V roce 1960 jako účastník himálajské expedice vylezl na Annapurnu Il (7927 m) a o rok později na Nuptse (7861 m).

Po prvních expedicích do Himálaje se zaměřil na prvovýstupy v Alpách a Patagonii.
Na Centralní pilíř Freney Mont Blancu vytýčil v roce 1961 novou cestu s Don Whillansem, lan Cloughem a Janem Dugloszem. V Patagonii má první výstup na Centralní věž Paine (1963, s Don Whillansem).
1965 následoval prvovýstup pravým pilířem Brouillard, s Rusty Baillie, John Harlinem a Brian Robertsonem. V té době pracoval jako fotožurnalista a v této roli se zůčastnil také prvního Harlinova přelezu Direttissimi v severní stěně Eigeru.

Po roce 1970 se po znovuotevření Nepálu zaměřil na Himálaje. V roce 1975 vedl britskou expedici na Everest, které se podařil prvovýstup v jihozápadní stěně. Pak následovaly prvovýstupy na Brammah 1 (6411 m) v indickém Kishtwaru a na Changabang (6864 m) v Garhwalu.

Baintha Brakk ( Ogre, 7285 m) v roce 1977 byl svědkem dramatu, když si na sestupu Dough Scott zlomil oba kotníky. S Chrisovou pomocí se pak dostal do základního tábora.

V roce 1981 udělal cestu na Kongur (7719 m) v Číně, 1983 technicky obtížný prvovýstup na Schivling s Jimem Fotheringhamem. Po dvou expedicích na Menlungtse a Vinson vylezl v roce 1985 na Everest.

Zdroj: Wikipedie, UkClimbing.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.