Lezecká Revue

V Rolwalingu se dařilo alpskému stylu

Nepřízeň počasí, především v podzimním pomonzunovém období, zhatila plány několika letošních (2014) nepálských expedic. Na nevypočitatelnost počasí doplatili také jihočeši, kteří jen o kousek nedokončili novou výstupovou trasu na Mt.Abi v oblasti Everestu.

Výjimkou byl Rolwaling Himal, kde se zadařilo několika zahraničním týmům.
V této části východo-centrálního Himálaje, do které je východiskem vesnice Charikot ležící asi 80 km východně od Kathmandů, se vylezlo několik zajímavých prvovýstupů na šestitisícové kopce.
Na Chukyima Go (6258m) od letošního 11.listopadu vede nová linka Hennessey-Kastelic (M4 90 degrees, 900m). Jde pravděpodobně o první oficiální a zdokumentovaný výstup na kopec.

Stalo se tak asi měsíc po španělském prvovýstupu Infleti (700m, MD-, Oriol Baro a Paula Alegre) na vedlejší, západní vrchol (ca. 5950m) Chukyima Go.

Španělé Baro a Alegre se po úspěchu na Infleti ještě pokusili o novou 1200m linku na Chekigo (6257m). Výstup, na konci října, však nedokončili.

O něco později, v listopadu, Infleti přelezli v rámci aklimatizace další Španělé. Manu Cordova, Jordi Corominas a Jonatan Larranaga. Potom španělské trio na hlavní vrchol Chekigo (6257m) přidalo direkt Shiva (1200m, VI M6, AI5). Manu Cordova výstup přirovnal k cestám na Grandess Jorasses, ale posazeném o dva kilometry výš.

Podle Desnivel.com, TheBMC.co.uk


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.