Lezecká Revue

Výstava Everest - 30. výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest.

Výstava Everest v Podtatranském múzeu v Popradě připomíná 30 let od prvního výstupu Slováků na Mount Everest. Probíhá do konce listopadu. Múzeu se podařilo získat do expozice také trojrozměrné předměty od jednotlivých členů expedice. Například osobní věci J.Psotku, který na Everestu zahynul, nebo František Kele, vedoucí výpravy, daroval Múzeu certifikát Ministerstva turistiky Nepálu, který potvrzuje úspešný výstup československých horolezců.

Expedice odcestovala 19.července 1984 z Bratislavy. Měla dva cíle. Vědecký, zaměřený na výzkum problematiky ochrany národního parku Sagarmatha a sportovní, hodnotnou výstupovou cestou bez použití kyslíkových přístrojů vylézt na Mount Everest.

15. října 1984 vystoupili na vrchol Everestu Zoltán Demján a Jozef Psotka se Šerpou Ang Ritou. Celkově teprve devatenáctý výstup bez použití podpůrného kyslíku byl zároveň prvním československým zdoláním vrcholu Everestu. Josef Psotka zahynul na sestupu.

Místo a doba: 8. 10.2014 – 30.11.2014, Podtatranské múzeum v Poprade
Výstava Everest - 30. výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest

Více na james.sk

img1


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.