Lezecká Revue

Zimní přelez Manitua

Francouzští horští vůdci Benoit Drouillat, Pascal Ducroz a belgická lezkyně Vanessa Francois uskutečnili druhý zimní výstup cestou Manitua v severní stěně Grandes Jorasses . Výstup jim trval šest dní , od 18. 2. do 24. 2.2008

Manitua vylezl v červenci 1991 Slovinec Slavko Sveticic. Linie cesty poprvé prostoupila bok Crozova pilíře vpravo od cesty No Siesta systémem spar, který ústí na hraně pilíře na úrovni horního sněhového pole. Obtížnost klíčového úseku se pohybuje kolem stupně 5.11b A3+. Svetičič umístil v cestě několik 8 mm nýtů.

Druhý přelez který byl zároveň prvním zimním průstupem se povedl silnému týmu polských lezců ve složení Jacek Fluder, Janusz Golob, Stanislas Piecuch and Bogdan Samborski.
Poláci využili periody slušného počasí v březnu 1993 a během tří dnů a za použití háčků v technickém úseku cesty, Manitua přelezli.

O třetí přelez cesty se pokusil nizozemský tým Thierry Schmitter a Jan Van der Berg o rok později , v létě 1994. Po překonání nejtěžších délek pilíře, vypadl Schmitter v horní části stěny a po 30 metrovém pádu si zlomil žebra. Oba lezci tak museli být transportováni vrtulíkem ze stěny. I když Holanďané nedolezli několik posledních délek pilíře, považovali výstup za dokončený .

Ještě před pádem Thierry Schmitter přidal do klíčové délky 8 mm nýt. Toho využili v následujícím pokusu Francouzi Jean Marc Clerc, Remy Escoffier, Frederic Gentet a Alain Ghersen. V klíčové pasáži však Escoffier vypadl a nýt vytrhl . Nic se mu nestalo, ale tým nenašel náhradu za vytržený nýt, ani nenalezl jiné řešení jak pokračovat ve výstupu dál a tak Francouzi ze stěny ustoupili.

Od té doby zaznamenal Manitua několik dalších přelezů. Manituův skalp si odnesli vedle Rusů také Češi Tomáš Rinn a Marek Holeček, kteří cestu přelezli v roce 1997 a získali za ní Výstup roku ČHS.

Podle: Alpinist.com

Gr. Jorasses a Manitua 7+ A3+, klikni pro zvětšení


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.