Lezecká Revue

The Nose, Jorg Verhoeven dal pátý volný přelez

Jorg Verhoeven, vítěz World Cup 2008 zabodoval na El Capovi. Podařil se mu celkově 5 volný přelez cesty The Nose. Je však teprve třetím lezcem, kterému se podařilo Nos vylézt volně na prvním konci lana.

Prvovýstup The Nose se datuje do roku 1958. Tehdy, během pěti týdenního zápřahu, Warren Harding, Wayne Merry a George Whitmore cestu přelezli klasicky, jako těžkou hákovačku. Vznikla tak cesta, jejíž linka poprvé prostoupila centrální část téměř 1000m vysoké stěny yosemitského El Capitan.

S novou generací lezců, kteří skalní problémy v Yosemitech začali řešit už free, přišla i Lynn Hill. Té se v roce 1993 podařil první volný přelez cesty The Nose. O rok později přidala první jednodenní RP průstup Nosem a posunula tak laťku bigwallového lezení o notný kus výše.

Do té doby El Cap zaznamenal jen dva volné přelezy. První pochází z roku 1979, kdy otec friendů Ray Jardine a Bill Price přelezli čistě pět jedenáctkový West Face. Dali pokus i na Nosu, ale nepovedl se jim. Druhý free přelez byl na Salathe Wall. V roce 1988, za 9 dní, ji volně udolali Todd Skinner a Paul Piana.

Vraťme se k Nosu. Čtyři roky po Linn Hill, v roce 1998, The Nose volně přelézá Scott Burke. Klíčovou délku pod Great Roof však dává jen toprope. Třetí a čtvrtý průstup se daří až v roce 2005 americkému páru Tommy Caldwell a Beth Rodden. Oba dali všechny délky v kuse na prvním. O týden později se Tommy Caldwell vrací pod západní stěnu El Capitana a Nos volně opakuje celý na prvním. Zatím poslední čistý přelez, celkově pátý, ale teprve třetí na prvním konci lana (nepočítaje Caldwelluv druhý, jednodenní tah), je z roku 2014 od Dána Jorga Verhoevena.

Planetmountain.com, Wikipedia

img1

První délka Salathe Wall, foto: J.Kreisinger
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.