Lezecká Revue

Dawn Wall, pokusy o volný přelez vstupují do osmé sezony

Dawn Wall na El Capitan zatím odolává. Pokusy o volný přelez hákovačky v jihovýchodní stěně yosemitského El Capa vstupují do osmé sezony. Hlavními tahouny všech dosavadních pokusů byli Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson.
Je tomu tak i letos. Oba lezci už jsou v Yosemitech a jejich čas je naplánován až do Vánoc, do kdy panují na El Capovi kloudné podmínky, při kterých je šance třicetidélkovou Dawn Wall konečně volně skompletovat.

První pokusy o volný přelez Dawn Wall, hákovačky ze sedemdesátých let, započal Caldwell v roce 2007. Jorgeson se k projektu připojil v roce 2009. Od té doby se na cestě vystřídala řada top lezců, včetně Jonathan Siegrista a Chrise Sharmy.

Na volné přelezní čekají už jen dvě 5.14+ délky. Jednou z nich je pověstný pravo-levý traverz s asi 8 stop dlouhým dynamickým skokem. Na něm si v roce 2011 Jorgeson přetrhal vazy v kotníku. 30 délek, z nichž je sedm za 5.14+ a sedm 5.13, dostává volný přelez Dawn Wall do pozice nejtěžšího bigwallu světa.

Wall of the Early Morning Light, nebo častěji Dawn Wall, vylezli v sedmdesátých letech Waren Harding a Dean Caldwell.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.