Lezecká Revue

Grandes Jorasses, Directe de l'Amitie asi 7. přelez

Babský léto 2014 v Chamonix přineslo další vážný výstup. Vedle nedávného působení českých lezců si z Jorassů přinesli skalp také horský vůdce ze Chamonix Corrado Pesce a Španěl Martín Elias.

Podařil se jim asi sedmý průstup Directe de l'Amitie (1100m VII,M7/A3 ,90° při dostatku ledu a 6c,7a/A1 za sucha) v severní stěně Grandes Jorasses.
Prvovýstup v levé části Pointe Whymper je ze zimy 1974 od Louis Audoubert, Michel Feuillarade, Marc Galy a Yannick Seigne. Čtyři Francouzi vybojovali na tehdejší dobu tuhle asi nejtěžší linku v Alpách za 20 dnů. Během výstupu trpěl Audoubert bolestí zubů a Seigneur hodil patnáctku.

I přes velké útrapy prvolezců, které nakonec nevyšly na prázdno a byly zakončeny úspěchem, Direct de l'Amitie sklidil velkou kritiku. Ale tak už to u významných výstupů chodí.

Cestu první zopakovali v září 1977 Nick Colton a Roger Baxter-Jones, dva Angličani domestikovaní v údolí Chamonix. Directe de l'Amitié přelezli za 5 dnů. Na vrcholu se jim naskytla příležitost použít pro sestup vrtulník, ale pomoc odmítli, aby čistota jejich stylu v porovnání s prvovýstupci neutrpěla šrám.

Třetí výstup l'Amitié se podařil silnému týmu který tvořili Francouzi Fauquet, Vimal, Rhem a Escoffier. Cestu přelezli za suchých podmínek v létě 1994.

V roce 1998 přijely do Chamonix ruské mašiny. V rámci soutěže, kterou pořádala Ruská horolezecká federace, naběhli do l'Amitié Soldatov a Sibaev. Cestu přelezli za 4 dny. Současně s nimi pak Devi s Klenovem výstup zopakovali za pouhé dva dny a třetí den sestoupili.

Šestý a první lehký, zimní výstup musel počkat až do roku 2005 na Francouze Stéphane Benoist, Patrice Glairon-Rappaz a Paul Robach. Ti přelezli Directe l'Amitié za 6 dnů, potvrdili obtíže lezení a nedostatek míst na bivak.

Zatím posledním známým přelezem je až nedávné opakování od Corrado Pesce a Martína Eliase.

Podle Planetmountain.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
adoplnil: Honza, 11.10.2014
Ok, dík za typ.
adoplnil: Baca, 10.10.2014
A jeste by jsi mel zminit i prelez kombinace cest Gabarrou Silvy a Bonatti Voucher v jednom zatahu. To byl taky dobrej kousek letosniho pozdniho leta.
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.