Lezecká Revue

Klasiky v severních Alpách

Ve vápencových Alpách je spousta lezení. Od klasik až po moderní sportovní vícedélky. Jak už to bývá, některé výstupy v době svého vzniku znamenaly špičku, nebo dokonce posun alpského lezení. Představím vám teď tři cesty, které můžeme bez výrazné nadsázky považovat za špičku své doby.

Locker vom Hocker 8-/8, 7. délek

Nejen technicky, ale také morálově náročná cesta na Schüsselkar ve Wettersteinu. V roce 1981 ji vylezli staří mistři Kurt Albert a Wolfgang Gullich. V první pětačtyřicetimetrové délce, vydatné 7+/8-, najdete jeden vklíněnec a skobu. Pokud chcete mít větší pocit bezpečí, musíte do otevřeného spárosokolíku naistalovat něco navíc.

Foto: Peter Manhartsberger

Tschechenplatte 8-, 170m

Český výstup od Jirky Nováka, Krupky a Honzy Ďoubala z roku 1979. Cesta vede v severní stěně Schnittelwände na Speckkarspistze v Karwendelu. 1. RP přelez dal Heinz Zak v roce 1984.
Cesta je odjištěna v kontextu doby, ve které byla vylezena. Kromě štandů tam naleznete jenom dvě skoby v klíčovém fleku.Foto: Peter Manhartsberger

Pumprisse 7, 220m

Vydatný spárový výstup na Fleischbank ve Wilder Kaiseru je z roku 1977 od Helmuta Kiene a Reinharda Karla. Pumpičky jsou první cestou 7. stupně v Alpách. Pumprisse, výstup odjistitelný frendy do velikosti 6, přelezl jako první čechoslovák Honza Šimon počátkem 80. let.Foto: Peter Manhartsberger

Fotky poskytl Peter Manhartsberger, který je podporován firmou Austriaalpin.at


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.