Lezecká Revue

Piz Badile, žulová paměť Bergellu

Severovýchodní stěna Piz Badile 3308m patří do klubu šesti největších alpských stěn. Její tvar připomínající ploutev, nebo spíše lopatu dal celému kopci název.
Zdvihá se nad údolím Bregaglia ve švýcarském kantonu Graubünden a ve svojí žulové paměti uchovává nejeden dramatický alpinistický příběh.

Ten nejklasičtější doprovázel v roce 1937 první průstup stěnou Ricardo Cassina, Rattiho, Esposita, Molteniho a Valsecchi. Těmto průkopníkům alpského lezení trvalo tři dny než se jako první probili kompaktní severovýchodní stěnou na vrchol Badile Na vrcholu kopce však na vyčerpání zemřel Molteni. Valsecchi pak přišel o život na sestupu jižní hranou. Cassinova cesta V+/A0, VI+ na Piz Badile je dnes klasickým, často lezeným výstupem centrálních Alp.

V roce 1953 Italové Felice Battaglia a Claudio Corti se zaměřili na strmější východo-severovýchodní stěnu nad sedlem Colle del Cengalo. Při výstupu byl Battaglia zasažen bleskem a zemřel krátce po dolezení na vrchol.

Britští lezci Isherwood a Kosterlitz roku 1968 nastoupili do druhého přelezu. Po třech délkách cesta vytraversovala vlevo do systému spar.
Britové však pokračovali přímo a další den po bivaku dolezli na vrchol Badile. Elegantní britský výstup za 5,8 A1/A2 se na dlouho dostal mezi tři nejtěžší cesty v Bergellu.

Na konci srpna roku 1980 čeští lezci Josef Rybička, Jan Šimon a Ladislav Skalda prožili na Badile 3 intenzivní dny. V severovýchodní stěně za sebou zanechali direttissimu Memento Mori prolézající skrze objektivně nebezpečnou linii vpravo od hlavního vrcholu.
Rybička s Šimonem byli později, v roce 1984, členy české expedice na Dhaulagiri, která tam vylezla prvovýstup v západní stěně. Jan Šimon se tehdy dostal až na vrchol, ale na sestupu zahynul.

Spodní část Memento Mori je převážně technická, horní část byla vylezena volně. 800m dlouhý prvovýstup Češi ohodnotili za VI+ A3, což bylo maximum pro horské prvovýstupy té doby.
Druhý přelez Memento Mori následoval v zimě o dva roky později. Do cesty naběhli znovu Češi. František Bauer a Jan Ďoubal se za 4 dny dostali na vrchol. Bauer však na sestupu zahynul.

Třetí přelez následoval až o 30 let později. V červenci 2012 italský horský vůdce Rossano Libera přelezl Memento Mori za dva dny zcela sám.

V téměř stejnou dobu co Rybička s Bauerem dolezli poslední délku Memento Mori, Zuzana Hofmanová a Alena Stehlíková (Čepelková) zopakovaly výstup britskou cestou Isherwood-Kosterlitz o které jsem se zmínil výše.

První zimní přelez britské cesty na Badile se stal jedním z nejvážnějších ženských alpských výstupů.

Asi nejčastěji lezenou cestu ze severu je Severní hrana (IV-V) a v severovýchodní stěně, vedle Cassina, sportovně pojatá cesta Another Day in Paradise (6b) z roku 1991.

Na závěr bych neměl zapomenout na celkově první výstup na Badile, který uskutečnil Jižní hranou A. B. Coolidge s průvodci François Devouassoud a Henri Devouassoud 27.7. 1867.

img1

Piz Badile, slunce zasahuje SV stěnu

Severní hrana

Another Day in Paradise

Another Day in Paradise

Val Bregaglia
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.