Lezecká Revue

Rakušani v Ruth Gorge na Aljašce

Z Talkeenty odlétáme 19. května, krátce po velké bouřce. Čeká nás měsíc lezení v Ruth Gorge na Aljašce a chceme si to pořádně užít.

Po nějaké době už sedíme v našem bivaku prostřed horského ráje. Nastává období dlouhých slunečných dnů, které však shazují ze stěn sníh a ledové laviny. Namotivovaní čekáme až sníh opadá a skála oschne, zatím vybíráme, co polezeme.

Po několika kratších výstupech v okolí nás poutá systém spar a koutů na žulový osmisetmetrový špalek The Gargoyle. Tahle logická linka je podle našich dosavadních zjištění volná. 28. května už lezeme. Následující den, po bivaku uprostřed stěny, se konečně probíjíme na vrchol The Gargoyle. Dost mrzne, poslední tři délky nás volně nepustí a donutí nás v mrazu slanit zpět na ledovec. O dva dny později jsme zpět a náš prvovýstup Beauty and the Biest 7a+ A3, 650m dolézáme až na jednu délku volně.

Na závěr našeho aljašského dobrodružství ještě zkoušíme Tooth Traverse. Psychicky náročný traverz byl po několika pokusech přelezen v roce 2012 Američany Freddie Wilkinsonem a Renan Ozturkem. Máme šanci na druhý porůstup. Do karet nám hraje vysoký tlak.

7. června kolem poledne dolézáme na Sugar Tooth, první vrchol hřebenovky. Po 24h lezení dáváme bivak pod vrcholem Eye Tooth. Další den jsme po 12h na Bear Tooth, kde podruhé bivakujeme. Po bivaku slaňujeme Ruskou cestu z Bear Tooth a pokračujeme Swamp Donkey na Mooses Tooth, kam dolézáme po 14 hodinách. Poslední část hřebenovky klesá podél West Ridge. Zpět v base campu jsme po předlouhých 83 hodinách 10. června 2013 ráno v 9h. Druhý přelez Tooth traverzu máme za sebou.

Alex Bluemel a Gerry Fiegl, Rakousko.

img1

Beauty and the Beast, nová cesta na The Gargoyle, (c)Bluemel/Fiegl

První délky Beauty and the Beast, (c)Bluemel/Fiegl

Beauty, nádherná prstová spára, (c)Bluemel/Fiegl

Beast, aid-délka, sníh, voda, led, rozbitá skála a špatné jištění, (c)Bluemel/Fiegl

Na vrcholu Sugar Tooth a dlouhá cesta na Eye Tooth vzadu, (c)Bluemel/Fiegl

Strmý traverz a hrana na Missing Tooth (c)Bluemel/Fiegl
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.