Lezecká Revue

Ortler má na vrcholu nový kříž

Ortler, nejvyšší hora jižního Tyrolska, má na vrcholu nový ocelový kříž. Ten původní se zhroutil v důsledku sesypání skalní základny, na které byl vztyčen.

Nový kříž sestavili studenti odborné školy v Schlandersburg Bressanone. Následně byl kříž znovu vztyčen na vrcholu Ortleru v nadmořské výšce 3905m.

Ortler byl poprvé slezen Josefem Pichlerem, lovcem kamzíků ze St. Leonhard in Passeier s druhy Johannem Klausnerem a Johannem Leitnerem 27.9.1804.
Výstup si objednal rakouský arcivévoda Johann. Ortler se nacházel na území spravovaném jeho bratrem, proto chtěl arcivévoda z důvodu prestiže vrchol Ortleru dobýt.

Pokusem o výstup pověřil topografa, důstojníka Johannese Nepomuka Gebharda ze Salzburgu. Ten mezi místními horali sehnal dobrovolníky, se kterými se o výstup několikrát neúspěšně pokusil.

Na finanční odměnu, kterou na dosažení Ortleru arcivévoda Johann vypsal, zareagoval také Josef Pichler. Tomu se nakonec vršku Ortleru podařilo dosáhnout severozápadní stěnou s Johannem Klausnerem a Johannem Leitnerem. Nikdo jim nevěřil, a tak výstup zopakovali o rok později a na vrcholu vztyčili vlajku.

Na důkaz zdařilého výstupu, po cestě rozdělali i několik ohňů. Cesta, kterou pro výstup Pichler a jeho druzi použili v roce 1805, je dodnes lezený východní hřeben Hintergrat.

Podle Montagna.tv a Wikipedie.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.