Lezecká Revue

Lukla otevřela po deseti dnech letiště

Vysokohorské letiště v Lukle Tenzing-Hillary Airport bylo po deseti dnech znovu otevřeno. Provoz letiště, které se nachází v nadmořské výšce 2800m, byl zastaven 3.června 2013 pro špatné počasí.

V Lukle uvízly stovky trekařů a horolezci, kteří se vraceli z treků a horských tůr v oblasti Everestu. Někteří se do Kathmandů, hlavního města Nepálu, dopravili helikoptérou z vesnice Surke, která je asi hodinu chůze od Lukly. Někteří se vráceli pěšky.

Po několika leteckých haváriích, ke kterým v minulosti v Lukle došlo, si provozovatelé dávají větší pozor a uzavírají letiště častěji.

Přistávací dráha v Lukle má délku jen 460m a šířku 20m. Když na ni letadla startují, musí nejdříve se zabržděným podvozkem vytočit motory do maximálních otáček. Pak odbrzdí a piloti už jen doufají, že se letadlo stihne včas odlepit, než dojede na okraj dráhy, která končí strmým svahem.

Přistání je však mnohem riskantnější. V minulosti se několik letadel při přistávacím manévru za špatné viditelnosti na dráhu netrefilo.

Podle Montagna.tv.

img1

Najednou se před námi objevuje letiště a já cítím, jak se mi plní gatě.
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.