Lezecká Revue

Pallaviciny na Grossglockner

Při pohledu na ledovec Pasterze z vyhlídky Františka Jozefa si říkám, že některé věci se nemají odkládat. Pokud bych si na Grossglockner vzpomněl před dvaceti lety, mohl jsem si ušetřit kolem 150 m klesání a zase stoupání.
Jen za posledních 30 let klesl největší rakouský ledovec Pasterze nejméně o 200 výškových metrů.

V důsledku tání nás tak čeká dobrých 1200 m převýšení do bivakovací chatky pod severními srázy Glockneru. Po pěti hodinách spánku a 400 km jízdy to není optimistická vyhlídka. Cesty v severních stěnách Glockneru však patří k těm, které by neměly chybět v zápisníku žádného pravověrného horolezce a tak jsme tady.

V tajícím jarním sněhu a s posledním jídlem téměř na jazyku se konečně dobrodím k bivaku na skalním výšvihu ve 3200m. Po nějaké době přicházejí další. Ve dvanácti lidech je tady útulno, což si v chatce tak pro 6 nemůžeme vynachválit.

Neponecháváme nic náhodě. Druhý den vstáváme až potom, co ostatní už odešli a máme tak klid na balení a konečné rozhodnutí co polezeme. Ascherbrenner, náš původní plán opouštíme pro výrazně rozměklé podmínky způsobené teplotami nad nulou a jdeme raději do kuloáru Pallaviciny.

Tahle klasika všech klasik z roku 1876 si stále drží svoji kvalitu a to zejména v závěrečném 150m dlouhém vyledněném kuloárku. Když zabodávám svoje hi-tech mačky a cepíny do ledu v předposlední mixové délce, nemůžu moc pochopit, jak si tady v 19. století Pallaviciny s druhy počínal. Tehdy ještě neměli cepíny, snad jen nějaké mačky a dokázali se tudy přes 2500 stupů prosekat vzhůru.

Díky odvaze průkopníků si konečně mohu užít mrazivého větru v sedélku mezi Malým a Velkým Glocknerem, kam asi po 4 hodinách dolézáme. Na půli května je sněhu dost, a nejsme tady sami.

Za hodinu a půl prolézáme nízkým otvorem do Ernst Herzog Johann hütte o 300 m níž. Kleboň s Pokim už jsou tady. Rozhodujeme se pro návrat dolů ještě dnes. Nic dobrého nás tady už nepotká. Počasí se mění, zima už asi opravdu končí.

img1


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.