Lezecká Revue

Incident na Everestu

Článek byl uveřejněn v diskuzi na UKClimbing.

Americký horolezec popsal v pondělí děsivou scénu dvou významných evropských horolezců, kteří se porvali s nepálskými průvodci ve vysoké nadmořské výšce. Událost vyvolala policejní vyšetřování.

Ueli Steck, švýcarský státní příslušník, držitel několika horolezeckých rekordů a Simone Moro z Itálie, který už čtyřikrát vylezl na Mount Everest, se v sobotu blížili ke Campu 3 v nadmořské výšce 7470 m (24.500 stop), tam pak nastala hádka s Sherpy.

Americký očitý svědek, pod podmínkou anonymity řekl. "Steck a Moro byli požádáni, aby počkali s výstupem, dokud skupina nepálských průvodců nenatáhne fixní lana.

Evropané, spolu s fotografem (J.Griffithem), který dokumentoval jejich pokus o výstup na Everest novou cestou bez podpůrného kyslíku, žádost ignorovali a pokračovali v lezení. Pak na Sherpy spadl nějaký led, a to je rozlobilo.

Později tentýž den, rozzuřený dav zaútočil na stan Stecka, Moro a Griffitha. Házeli na něj kameny, dokud muži navylezli ven. Následovala hlasitá hádka a údery. Po chvíli dav odešel, horolezci se sbalili a kolem nás prošli dolů aby opoustili BC."

Jiný svědek řekl, že bylo děsivé sledovat bitku. Vypadalo to, že snad dojde k zabití.

Policie v blízkosti nejvyšší hory světa právě vyšetřuje incident, jak sdělil AFP Anish Gupta z agentury Cho Oyu-Trekking, která pořádá expedici Evropanů a pokračoval:
"Bylo nám řečeno, že naši klienti nesouhlasili s pokyny Sherpa průvodců a pokračovali ve výstupu ledovým terénem. Chápeme, že v určitém okamžiku zahraniční horolezci skopli trochu ledu zpět a ten spadl na jednoho z Sherpa průvodců, což vyvolalo boj.

Raj Kumar, konstábl v Lukle, sdělil agentuře AFP, že Steck strávil noc v nemocnici poblíž letiště ve městě, ale nevykazoval žádné známky zranění.
V pondělí ráno Steck odletěl vrtulníkem zpět do základního tábora pod Everestem, kde se setkal s Moro, který tam zůstal. Dvojice údajně uvažuje, že se znovu pokusí o výstup.

AFP nebyla schopna dostat vyjádření evropských horolezců. Jejich trekková Společnost uvedla, že neměli mobilní telefony.

Letos uběhne 60 let od prvního výstupu na Everest, který uskutečnili Edmund Hillary a Tenzing Norgay v roce 1953. Od té doby na jeho vrchol vylezlo více než 3000 lidí, z nepálské a čínské strany dohromady.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.