Lezecká Revue

Vajont, tragedii připomene via ferrata

Nová via ferrata v údolí řeky Vajont, na hranici mezi italskými provinciemi Veneto a Friuli Venezia Giulia, má připomenout katastrofu, která postihla 9.10.1963 údolí Piavy, do kterého řeka Vajont ústí.

Obří množství půdy se tehdy sesulo ze svahu hory Monte Toc do přehradní nádrže. Sesuv vyvolal ohromnou vlnu bahna a vody, která přeskočila přehradní nádrž, prohnala se soutěskou pod přehradou Vajont a následně zaplavila v údolí Piavy osídlené aglomerace.

Přehradní nádrž je 262m vysoká, její podrobný popis je na Wikipedii.

Nápad vybudovat ferratu ve Vajont dostal před lety Fabio Bristo z Horské záchranné služby, jehož strýc během tragedie zahynul. Projekt je na začátku, zatím se plánují do roku 2015 kontroly terénu kolem přehrady. Pak by měly začít práce na stavbě via ferraty.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.