Lezecká Revue

Rozhovor s Petrem Reschem

Petra Resche nemusíme lezecké veřejnosti příliš představovat. Jeho jméno je spojeno s obtížnými prvovýstupy v Českém krasu, nebo s Petrohradským padáním - bouldrovými závody na přírodních kamenech které Petr založil společně s Karlem Hegrem.

Nedávno se Petr Resch zapojil do lezeckého dění něčím novým. Stal se šéfem subkomise Lezení a boulderingu na přírodních útvarech v rámci které sestavil repre družstvo sportovních lezců.
Už také stihl s novým českým týmem první soustředění ve slovinském Ospu.

V souvislosti s tím jsme Petrovi položili několik otázek.

1. Nedávno ses vrátil z Ospu, kde jsi vedl soustředění reprezentačního týmu ČR ve sportovním lezení na skalách. Splnila tato akce tvoje očekávání?

Moje očekávání akce v Ospu jasně předčila. Lezecky jsem neměl pochybnosti a myslím si, že výkony odpovídaly dané situaci, kdy se někteří ještě rozlézají, jiní přijeli utaháni ze zájezdu ze Španělska.
Co mě ale maximálně nadchlo, byla ochota celého týmu spolupracovat. I hvězdy týmu projevily zásadní souhlas s koncepcí reprezentace, tedy držet společná soustředění a vytvářet tak týmového ducha. Myslím, že toto bude mít do budoucna zásadní význam pro nováčky, kteří budou do týmu přicházet a bude je maximálně motivovat možnost zalézt si s těmi nejlepšími.
Na druhou stranu je i mediálně velmi užitečné, že umíme držet takovýto tým pohromadě.

2. Stal ses vedoucím subkomise pro Lezení a bouldering na přírodních útvarech, která má podporovat skalní lezce a boulderisty. Jak by měla tato podpora vlastně vypadat ?

No v první řadě by měla zaručit právě fungování toho týmu, tedy pomáhat finančně zajistit společné akce. Vedle toho musí existovat i podpora individuálních zájezdů, protože se dá očekávat, že právě na nich budou reprezentanti podávat nejlepší výkony.
Reprezentanti by měli stejně jako každý člověk mít pocit, že za ním stojí organizace (a zde jí můžeme chápat jako prodlouženou ruku země), kterou svým lezení propaguje.

3. V čem vidíš největší překážky v uskutečňování tvé vize ?

Nedostatek mého času, který mi neumožňuje více výkony medializovat a shánět na ně peníze. Proto jsem chtěl vytvořit v rámci Svazu funkci placeného člověka, který by měl toto na starosti. Bohužel návrh na VH těsně (tuším o 14 hlasů) neprošel.

4. Jak se díváš na výsledek hlasování o MG? Jaký dopad to podle tebe bude mít na chování lezců?

Jako vedoucí své subkomise mohu naštěsí konstatovat, že mých členů se to nějak zásadně nedotkne.
Sportovní lezení se ubírá poněkud jiným směrem a sportovní lezci nejsou zase až tak zásadně závislí na pískovcích.Paradoxně, poněkud více boulderisté, tedy vyznavači sportu, který má s myšlenkou tradičního horolezectví pramálo společného.

Mimo rámec své komise se nechci příliš v otázce magnézia angažovat, abych měl energii na důležitější věci. Domnívám se však, že až hlavy vychladnou, půjde zase vše ve starých kolejích jak doteď - zákaz se bude porušovat a trestat lezce budou maximálně orgány ochrany přírody, tedy ti jimž chtěli tuto hůl dát autoři návrhu na změnu pravidel.

Za Lezeckou Revue ti děkuje za rozhovor Honza

img1

Zabíječka snů, 8a+


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.