Lezecká Revue

Legrima, ledová linka na Sassolungo

Velké výstupy je možné objevovat a nově přelézat stále i v Alpách. Dokladem toho je nedávný prvovýstup v 1000m vysoké severní stěně Sassolunga v Dolomitech.
Za dva dny (7.- 8.1.2013) Adam Holzknecht a Hubert Moroder tam přelezli krásnou ledovou linku. Cestě dali název Legrima, což v místní nářečí Ladin znamená trhlinu.

Ledovou trhlinu Legrima vylezli ve svižném stylu, s minimem materálu. Pro zajištění použili jen několik skob, deset vývrtek do ledu a ostatní pasáže odjistili frendy a vklíněnci. Po chladném bivaku v polovině stěny druhý den dolezli na vrchol Sassolunga a ještě týž den sestoupili, už za tmy, zpět do údolí Val Gardena.

Úzká trhlina, kterou vede nová cesta Legrima(WI6, M6, V+ A0), byla známa už předchozím generacím dolomitských lezců. Ti však ještě neměli k dispozici kvalitní cepíny pro suché lezení (drytooling). V zimě totiž bývá trhlina jemně vyledněná a často ne spojitě, proto její přelezení vyžaduje umět kombinovat lezení v ledu s lezením ve skále.
Legrima se tak zařadila mezi nejvážnější zimní výstupy na Sassolungo.

Severní pilíř Sassolunga (3181m), na který Legrima vede, má výšku 950m. Týčí se nad údolím Val Gardena a vytváří jeho výraznou kulisu. Celý masív Sassolunga je poskládán z 8 hlavních vrcholů, z nichž je Sassolungo nejvyšší. Na jeho vrchol vedle zajištěné cesty (via ferraty), se dostanete také normálkou za IV. Kolem celého masívu vede okružní trek.

Podle Planetmountain.com

img1

Sassolungo z Passo Sella
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.