Lezecká Revue

Chorvatsko, zimní lezení na Jadranu

Do Chorvatska jezdíme většinou za mořem a sluncem vyhřátými skalami. Zkuste změnit zvyk a zajeďte tam v zimě. Zní to možná zvláštně, ale v zimě je tam možné lézt mixy.

Vedle známého kaňonu Paklenica je na dalmátském pobřeží spousta volných stěn, které nabízejí nejen bezvadný vápenec pro letní výstupy, ale v zimě bývají zasněžené a umožńují tak mixové lezení.

O letošní zimě (2013) tam chorvatští horolezci vylezli několik nových sněhových linek. Jde o cesty v chorvatském pohoří Velebit na kopec Visočica (1619m), který se nachází naproti ostrovu Pag, jde o cesty:

Balerina 70°, M4/50°, 300m
Nagazna direkt 55°,M3/40°, 220m
Zimski cvijet 60°, M3/45°, 250m
Minski cvijet 55°, M3/45° 180m
Baletana 70°, M4/50° 280m

A dva mixy přibyly také na Čvrsnicu v Hercegovině, a to: Kiflinu kosu rampu (55°, 300m) a Alo, kusur momak! (D- 75-85/45-60, 300m).

Je dobré ještě zmínit, že oblasti zejména kolem kopce Vysočice mohou být stále ještě zaminované po srbo-chorvatské válce v první polovině 90. let minulého století.
Pokud se rozhodnete zkusit, jak se leze na zimním Jadranu, raději napište pro informace chorvatským lezcům Milasi Krešimirovi (milasvegas@gmail.com) nebo Borislavu Alerajovi (borislav.aleraj@zg.t-com.hr). Ti vám podají jak lezecké informace, tak vám řeknou kde byste mohli zakopnout o minu.

Více na webu friko.si

Před zimním dobrodružstvím nejen na Jadranu, je dobré nezapomenout na pojištění. Můžete tak učinit na webu pojistenidoalp.cz


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.