Lezecká Revue

Život na konečcích prstů Patricka Edlingera se uzavřel

16.11.2012 zemřel Patrick Edlinger (52), legendární francouzský lezec.

O Patricku Edlingerovi jsem se dozvěděl někdy v první polovině 80. let. Tehdy přišel do Francouzského kulturního střediska ve Štěpánské ulici v Praze jeho film La vie aux bout des doigts (Život na konečcích prstů).
Spíš ze zvědavosti jsem na něj zašel. A udělal jsem dobře.

V tehdejší monotonní šedi socialistických dnů, byl barevný snímek o Edlingerově sólo lezení až mysticky krásný. Možná i on stál za tím, že jsem u lezení vydržel až dodnes.

Z filmu bylo cítit něco více než jen fyzický výkon. Odrážel hloubku Edlingerova vnímání života, jeho vnitřní svobodu uvězněnou do potřeby lézt po skalách. Tedy něco, co dnešní pragmatická doba zaměřená především na výkon bezohledně zabíjí...

La vie aux bout des doigts - Život na konečcích prstů

Patrick Edlinger patřil k předním francouzským lezcům v 80. a v 90. letech minulého století. V roce 1988 zvítězil v prvním světovém poháru v lezení v americkém Snowbird.

Průkopník sólo lezení Patrick Edlinger vylezl volně bez lana takové cesty, jako Orange Mechanique (8a) v Cimai nebo onsajtoval Partie Carree (7c) v Buoux.
Mezi svoje nejtěžší přelezy zařadil cesty Maginot Line (8b+/8c) a Agincourt (8c).

Natočil filmy (Život na konečcích prstů, Opera Verticale, Arrowhad,...), díky nim a svému lezeckému umění se stal jedním z prvních profesionáních sportovních lezců vůbec.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.