Lezecká Revue

Nebezpečné sesuvy půdy v Alpách

Na různých místech v Alpách dochází v posledních dnech k nebepezpečným sesuvům půdy. Při cestování do alpských zemí proto dávejte pozor.

Velký balvan se utrhl ze svahu a blokuje silnici v úseku Rona a Mulegns do průsmyku Julier ve švýcarském kantonu Grigioni.
Balvan má rozměr asi 6x3 metry a silnice do Julierpass byla kvůli němu uzavřena. Doprava je odkloněna do Engadinu přes průsmyk Flüela a dell'Albula.

Více na: www.tio.ch/News/706203/Enorme-masso-si-stacca-dalla-montagna.

K několika sesuvům půdy došlo minulou neděli také ve východních Alpách v oblasti Dolomit.
Asi nejzávažnějšími jsou sesuvy na silnici č.12 na Brenner mezi Marco di Rovereto a Serravalle di Ala. Jeden zranil řidiče, a druhý sesuv na SS 51 ohrozil obytný dům v Ospitale di Cadore.
Dalším ohroženým místem je také křižovatka u Padoly na silnici č. 52.

Nejvíce postiženými oblastmi Dolomit jsou okolí měst a vesnic Comelico, Santo Stefano, Pieve di Cadore, Zoldo a Soffranco.

Na sesuvy půdy v Alpách proto dávejte pozor. Jsou podobně nebezpečné jako laviny. Narozdíl od nich však mohou překvapit i v nejméně očekávaných místech a za relativně dobrého počasí. Ukazuje to i letošní srpnová nehoda v Rakousku nedaleko Innsbrucku v lokalitě Inzinger Alm, kde se na silnici sesula metrová vrstva suché hlíny, která zavalila automobil a usmrtila v něm dva lidi.

Další nehodou v Rakousku byl masivní sesuv půdy, který odřízl od okolí rakouskou obec St. Lorenzen v okrese Liezen. Došlo k němu letos v červenci. Vrstva půdy tam byla na několika místech až 10m vysoká.

Zdroj internet.

Článek o sesuvech půdy v Alpách byl napsán za podpory Magazínu o cestování Cestoweb.cz.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.