Lezecká Revue

Severní Patagonský ledovec, pokus o přechod

Za několik dní se pokusí o přechod Severního patagonského ledovce (North Patagonian Ice Cap) irsko-kanadský tým. Expedici započal odletem do Patagonie 21.10.2012 a počítá s tím, že mu zabere čas do konce listopadu. Tým je ve složení Mike O'Shea, Clare O'Leary, Bill Hanlon a norský guide Bengt Rotmo.

O první traverz Severopatagonského ledovce (pátý největší na světě, 120km délky a 30km šířky), se pokusil britský horolezec Eric Shipton, Španěl Miguel Gómez a Chilané Eduardo García a Cedomir Marangunic na přelomu let 1963-64. Jejich 37 dní dlouhý traverz z laguny San Rafael zakončili u Cochrane River. Během cesty ještě stihli prvovýstup na Cerro Arco.

Kompletní traverz za 26 dní, z laguny San Rafael až k nejjižnějšímu cípu u ledovce Steffen Glacier, se povedl teprve v roce 1993 francouzům vedeným Ilario Previtali. První zimní přechod pak následoval v roce 2006 (Pablo Besser, Nicolás Von Graevenitz a Francisco Urzua). Pablo Besser měl v té době za sebou první kompletní přechod Jihopatagonského ledovce (1998-99), který má délku 350km.

Bengt Rotmo, který vede irsko-kanadskou expedice, zná terén Severopatagonského ledovce dobře. Přešel jej už dvakrát, v roce 2009 a 2011. Další dva členové týmu, Clare a Bill také nejsou ve sněhu a ledu žádnými nováčky. Oba vylezli na Everest a na lyžích dosáhli Jižního pólu.

Podle Explorersweb.com

Traverz Cordillera Darwin

Novinky z lezení v Patagonii

Compressor Route na Cerro Torre

img1

Jihopatagonský ledovec, foto: Jan Kreisinger
Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.