Lezecká Revue

Zima v Himálaji

Letošní zimu se pokoušely čtyři expedice o prvovýstupy na některou z osmitisícovek Karakoramu nebo Nepálu. Žádná z nich však neuspěla. Ve výstupech jim zabránilo buď nepříznivé počasí nebo asijská byrokracie.

Začněme třeba Diamírskou stěnou Nanga Parbatu 8125m, ve které se o nový směr pokoušel Ital Simone la Terra. Asi po 10 dnech působení ve stěně Simone přišel o celou svoji kuchyň.Během noci, kdy teplota klesla na 35 po nulou, mu ji silný vítr odnesl včetně zásob. Severozápadní část Diamírské stěny, pod kterou měl postavený základní tábor je v zimním období téměř bez slunečního svitu a Simone la Terra za celou dobu uviděl slunce jen jeden krátký okamžik.

Dopadl stejně jako polská expedice vedená Kristofem Wielickym, které v zimě 2006/2007 zabránil silný vítr ve výšce 6800m v dalším postupu k vrcholu.Nanga Parbat tak stále odolává zimním výstupům.

Dalším byl zimní pokus Itala Simone Moro a jeho týmu na Broad Peaku 8047m. V minulé sezoně měl veliké problémy z pákistánskou administrativou. Znamenaly pro něj takové zpoždění, že se musel pro nedostatek času vrátit už ze 3. kempu na kopci.

Letos dopadl podobně. Nízké teploty (kolem -35°C) a odchod jednoho z členů týmu zpomalily postup natolik, že se po dosažení 3.kempu ve výšce 7200m museli vrátit pro vypršení povolení k výstupu.

Pět osmitisícovek z šesti , které dosud nemají zimní výstup na svůj vrchol leží v Karakoramu.
Šestá, Makalu 8485m, která letos byla svědkem dvou pokusů o zimní výstupy, se nachází nedaleko Everestu v Nepálu .

Kazaši Gennady Durove, Sergei Samoilov, Eugeny Shutov a Denis Urubko využili slušných podmínek, které byly v severozápadní stěně začátkem ledna. Začátkem října dosáhli sedla Makalu La v 7400m. Ze sedla se dostali ještě do 7500m , ale během působení ve stěně se natolik zhoršilo počasí, že museli sestoupit bez dosažení vrcholu.

Mezitím pod stěnu dorazil italský pár Romano Benet a Nives Meroi spolu s Luca Vuerichem. Vítr už byl natolik silný, že Meroi v jeden okamžik odmrštil tak silně, že ji zlomil nohu. Všichni tři byly následně evakuováni vrtulníkem.

Na Makalu dosud bylo kolem jedenácti pokusů o zimní výstupy. První byl Renato Casarotto v roce 1981 na jihovýchodní hraně .Asi nejznámějím lezcem potom Jean-Christophe Lafaille, který se dostal nad výšku 7600m, ale už se nevrátil. Zahynul při vrcholovém útoku 27.ledna 2006.

Zdroj: internet

img1

Makalu z výstupu na Mera Peak


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.