Lezecká Revue

Vzpomínka na Wolfganga Güllicha

Poslední srpnový den 2012 uplynulo dvacet let od smrti Wolfganga Güllicha. Německý skalní lezec a horolezec se zapsal do historie lezení čistým sportovním přístupem a skvělými výstupy.

Güllich patřil k lezcům, kteří v 80. letech minulého století tlačili lezení kupředu. Vzpomeňme například na jeho první sólo cesty Separate Reality (7b, Yosemity 1986) a prvovýstupy Kanal im Rücken (první 8b, jižní Frankenjura 1984), Punks in the Gym (první 8b+, Austrálie 1985), Wall Street (první 8c, severní Frankenjura 1987) nebo Action Directe (první 9a, severní Frankenjura 1991).

Wolfgang Güllich přinesl do lezení také nové způsoby tréningu síly. Kdo by dnes neznal jednoduchou desku s chyty, kterou si můžete doma přišroubovat na zeď nad dveře. Campus Board, jak se ona deska nazývá, vymyslel a jako první začal používat právě Güllich. Trénoval na ní v norimberském Fitness-centru Campus dynamické poskoky i na jednotlivých prstech, aby posílil na malé dirky a lišty, které se často vyskytují v cestách jeho rodné Frankenjury.

Sportovně přistupoval Güllich také k lezení v horách, kde je spoluautorem skvělých dard Eternal Flame na Nameless Tower v Karakoramu, a Riders On The Storm na centrální věž Paine v Patagonii.

V roce 1991 uplatnil své mistrovství při dabování Sylvestera Stallone ve filmu Cliffhanger. Pak v noci 31. srpna roku 1992 usnul za volantem na dálnici u Ingolstadtu a krátce nato zemřel. Bylo mu 32 let.

Až někdy budete projíždět Frankenjurou, zastavte se v Obertrubachu, kde Wolfgang Güllich odpočívá.

Podle wolfgangguellich.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.