Lezecká Revue

Ogre, prvovýstup Jižní stěnou

Ogre nebo také Baintha Brakk (7,285m) v Karakoramu má novou cestu na svůj vršek. Histroricky třetí výstup se nedávno povedl Američanům Hayden Kennedymu a Kyle Dempsterovi, kteří prostoupili jeho jižní stěnu.

První výstup na Ogre v roce 1977 doprovázely dramatické okolnosti. Po prvovýstupu Douga Scotta a Chrise Boningtona kombinací Jihozápadní ostruhy a Západní hrany došlo během jejich slanění z vrcholu Ogre ke zlomení obou nohou u Scotta a žeber u Bonningtona. Cesta k záchraně jim trvala dlouhých sedm dní a zapsala se natrvalo do historie alpinismu.

Nehoda Bonningtona se Scottem jako by zahalila Ogre do hávu nedostupnosti, který bránil mnoha dalším expedicím dostat se na vrchol této sedmitisícovky.
Druhý výstup, tentokrát Jižním pilířem, se podařil až v roce 2001 německým horolezcům Urs Stöckerovi, Iwanu Wolfovi, a Thomasi Huberovi.

A po dalších jedenácti letech je tady od Američanů teprve třetí cesta na vrchol Ogre.

Podle Facebook page Edelweis Rope

Článek o výstupu na Ogre vznikl za podpory eshopu Sedací vaky. Pohodlné a vysoce praktické sedací pytle a vaky se budou hodit těm, kteří už mají dost nepohodlného sezení na tvrdých a nezdravých židlích nebo sedačkách. Zároveň mohou být pěkným doplńkem do vašeho bytu.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.