Lezecká Revue

Zkřížení lana při spouštění prvolezce

Jedna z chyb , která může nastat po dolezení cesty, je špatné založení lana do štandu. V důsledku toho se konec jdoucí k sedáku spouštěného překříží s koncem lana jdoucím k jističi, a může dojít k zablokování lana. Spouštěný prvolezec se pak bezmocně houpe několik metrů nad zemí a jistič může akorát tak lano vyndat z osmy, nebo jiného jistítka a odejít na pivo.

Popisovaný problém se mi nedávno přihodil na skalách. Je patrný na fotce níže. Na levém prameni lana visel spouštěný prvolezec a pravý konec šel ke mě do osmy, na které jsem ho spouštěl.

Zabránit tomu šlo v případě, že by prvolezec dal lano do slaňáku opačně. Tak, aby nedošlo k jeho následnému zkřížení. Nebo, pokud by lano na hraně pod slaňákem srovnal tak, aby se nezkřížilo.

Pokud k popisovanému zablokování lana dojde, je dobré, aby spouštěný prvolezec měl u sebe prusík, kterým se v případě převislé cesty dokáže dostat k chytům po kterých povyleze výš a lano uvolní, nebo se dostane k nějakému jištění u kterého přelaní.

Někdy stačí, aby se prvolezec rozhoupal, lano tak periodicky uvolňoval a umožnil tím svoje spuštění.

img1


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.