Lezecká Revue

Ostrá a Tupá skala

Nad Vyšným Kubínom na Oravskej vrchovině se vedle sebe týčí dva skalní masívy, Ostrá a Tupá skala. Obě skály leží na území botanické a archeologické lokality. Vyskytují se zde chráněné rostliny: Poniklec, Konvalinka a Lilie zlatohlavá. Na vrcholu Tupej skaly jsou zbytky hradiště z doby halštatské a na Ostrej skale zbytky sídliště púchovskej kultúry. Z těchto důvodů bylo území obou skal v roce 1973 prohlášeno chráněným přírodním výtvorem.

Z vrcholu Tupé Skaly se naskytuje pohled na dolní Oravu. Vesničky a chaty na Orave nejsou jedinými, co odtud uvidíme. Dohlédneme až k Malej Fatre, Oravskej Magure, Roháčům nebo Chočským vrchům.

Tupá skala je také navštěvovaná pro možnosti lezení. Jižní orientace většiny cest nabádá k lezení na jaře a na podzim. Kolmé až mírně převislé cesty mají kolem 30m, jsou slušně odjištěné a poctivě ohodnocené. Celkem jich tady najdeme kolem šedesáti od 5 do 9+/10-.
Lezení je na Tupej Skale povoleno celoročně na rozdíl od Ostrej Skaly, kde je celoročně zakázno.

Průvodce naleznete na adrese: www.climb.sk/crag.php?action=show&id=264.

Na Tupou a Ostrou skalu se nejsnáze dostaneme z Vyšného Kubína, kde jsou také možnosti pro ubytování na Orave.

Článek o Tupej a Ostrej skale vám doporučuje Menshop, který prodává bundy a kabáty.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.