Lezecká Revue

Lettenbauer, Solleder, Micheluzzi, Comici - Milníky Dolomit II.

1925

Polovina druhé dekády 20. století přinesla další posunutí obtížnosti lezení v Alpách. V roce 1925 Gustav Lettenbauer a Emil Solleder vylezli v obrovské severozápadní stěně Civetty patrně první cestu ve stupni VI v Alpách. Pro výstup použili pouhých 15 skob. Severozápadní stěna má v nejvyšším místě převýšení 1200m a její délka dosahuje třech kilometrů. Je považována za největší stěnu Dolomit.
Ve třicátých letech tam byly vylezeny další šestky, a tak se severozápadní stěně Civetty začalo říkat království šestého stupně.

1929

Pod jižní stěnu Marmolady přichází Luigi Micheluzzi, D. Christomanos a R. Perathoner. Je doba, kdy se v lezení začíná rozmáhat přemíra používání železa. Dolomitští horalové si v té době mysleli, že posouvat obtížnost lezení je možné už jenom použitím většího počtu skob.

Tato železná filozofie však neseděla Luigi Micheluzzimu. V den, kdy se svými spoluvýstupci stanul pod 550 m vysokým pilířem vedoucím na Punta Penia v jižní stěně Marmolady, měl u sebe jen šest skob. Pustili se do lezení a zanechali za sebou dvacetidélkovou via Micheluzzi, 6A0 (700m, ED). Dnes je tahle klasika odjištěna více než šedesáti fixními skobami a nýty a stále patří mezi náročné cesty v Dolomitech.

1933

Následující desetiletí znamenalo posunutí lezení ke stupni VI+ (seto grado superiore). Nejtěžší výstupy ze třicátých let ukazují, na jak vysoké úrovni bylo tehdejší skalní lezení. Mezi skutečné skalní akrobaty sestogradisty tehdy patřil Emilio Comici.
Jeho riskantní dynamické, silové lezení však sklízelo kritiku jeho odpůrců. Zřejmě bylo příčinou i Comiciho nezdaru živit se jako horský vůdce. Byl kritizován také za nadměrné používání skob. Při prvovýstupu severní stěnou Cima Grande di Lavaredo jich měl přes devadesát.
Comici, Guiseppe a Angelo Dimai na této cestě dosáhli stupeň VI+ a je možné, že i spodní hranici stupně VII. Vylezli tak nejtěžší skalní cestu v té době v horách. Dnes je volný přelez Comiciho cesty za VII- .

Milníky Dolomit I.

Milníky Dolomit III.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.