Lezecká Revue

Innerkofler, Dibona, Dülfer - Milníky Dolomit I.

Slovo milník znamená patník vedle silnice s označením vzdálenosti, nebo také důležitou událost (životní zlom), důležitý objev, který je rozhraním období. V horolezectví si pod slovem milník představíme nějakou cestu, výstup, který svojí náročností nebo stylem jakým byl přelezen překonal svoji dobu.

V několikadílném seriálu vám představím některé z výstupů, které mohou být považovány za milníky horolezectví v Dolomitech.

1890

Do posledního desetiletí 19. století člověk vylezl postupně na všechny věže trojvěží Tre Cime v Sextenských Dolomitech. Pro výstup byly použity jižní stěny, kterými dnes vedou normální výstupové a sestupové trasy, víceméně chodeckých obtíží. V roce 1890 přichází Sepp Innerkofler a jeho bratr Veit a první přelézají severní stěnu Cima Piccola. Při prvním pokusu se pokusil Sepp Innerkofler o sólo výstup bez lana, ale nedolezl až na vrchol. Později se vrátil se svým bratrem Veitem a výstup dokončili. Východní komín za IV v severní stěně byl po dlouhou dobu nejtěžší cestou na Tre Cime. Dnes je cesta již téměř zapomenuta.

(...v druhé polovině 19. století člověk poprvé vylezl na Cima Grande. 21.8. 1869 to byli Paul Grohmann, Franz Innerkofler a Peter Salcher ze Sextenu. O deset let později, shodou náhod ve stejný den 21.8. 1879 Michel Innerkofler , G. Ploner a jakýsi turista se jako první lidé objevili na Cima Ovest.
Na vrchol Cima Piccola poprvé vystoupili 25. července 1881 Michel a Hans Innerkofler, horští vůdci ze Sextenu....
)

1908

Začátkem 20. století vstoupil na horolezeckou scénu Dolomit Angelo Dibona, horský vůdce z Cortiny D’Ampezzo. Díky svému nadání se v roce 1905 stal významným horským vůdcem. V roce 1909 přelezl se Stublerem famózní severovýchodní hranu Cima Grande a věřilo se, že byli prvními, kterým se to povedlo. Hrana proto dostala název Dibonakante (IV) . Dlouho se totiž nevědělo, že už v roce 1908 hranu přelezl sólo Lienz Rudl Eller.

Tre Cime'
Dibonakante na Cima Grande (uprostřed), vlevo východní a vpravo severní stěna CG. Foto: Pavel Bohuněk.

1913

Začátkem druhé dekády 20. století je severní stěna Cima Grande stále příliš velkým soustem. Hans Dülfer a W. Bernuth se proto zaměřili na její zatím neprolezenou západní stěnu. Podařilo se jim ji prostoupit a obtížnost lezení zas o kousek posunout. Západní stěna Cima Grande V+ je i v dnešní době vážným výstupem. Dva roky na to Hans Dülfer zemřel v 1. světové válce.

Milníky Dolomit II.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.