Lezecká Revue

Kein Von Sehnsucht na Civettu v zimě

Mohutná severozápadní stěna Civetty si drží v horolezecké historii významné místo pro několik přelomových výstupů. Nedávno se znovu připomněla. Tentokrát první zimním výstupem cesty Kein Von Sehnsucht (1250 m, 28 délek, VIII +) na věž Punta Tissi, který se podařil horolezcům Nicola Tondini, Alexander Henry a Jeremiah Bau 1.-3.3.2012.

Historie lezení se tady začala psát v roce 1925, kdy skupina něměckých horolezců v čele se Solederem vytáhla v severozápadní stěně Civetty jednu z prvních šestek v Dolomitech.
Další přelom nastal v létě roku 1957. Tehdy Vídeňáci Walter Philipp a Dietrich Flamm vylezli na Punta Tissi prvovýstup později známý jako cesta Philipp/Flamm (6/A1, dnes 7+), jednu z prvních téměř volně lezených poválečných dard. V roce 2007 tato cesta oslavila 50.let od svého vzniku. V roce 1969 si na ní Messner otestoval svojí lezeckou výkonnost při prvním sólo opakování za jediný den.

O generaci později v roce 1991 přichází již zmíněný Christoph Hainz a Valentin Pardeller a vlevo od cesty Phillip-Flamm za tři dny přelézají moderní Kein Von Sehnsucht. Následující rok je cesta zopakována za pouhých 8 hodin Rolandem Mittersteinerem a Adamem Holchnetztem. Ve stejném roce se vrací Christoph Hainz a cestu přelézá v druhém opakování za dva dny se svým klientem.

Po řadě neúspěšných pokusů v následujících letech příchází v roce 2009 třetí a čtvrté opakování od Alessandro Baù a Daniele Geremia. No a letos v zimě se christophův výstup stává svědkem prvního zimního přelezu.

Zdroj: Planetmountain.com, Lezeckarevue.cz, christoph-hainz.com

Foto z cesty Phillip-Flamm , autor Claudio Bozzeto.

img1


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.