Lezecká Revue

Triple North Walls

Co je zač náš projekt 'Triple North Walls...'

Tři exkluzivní kopce, kde při součtu všech výstupů na jejich vrcholy nebudete potřebovat víc prstů než co máte na rukách.

Tři možnosti udělat elegantní a výjimečné prvovýstupy navazující a posouvající hranice sportovního českého horolezectví. Tři naprosto odlišná místa Nepál - Pákistán - Afghánistán a pohoří Himálaj - Karakoram - Váchán.

Jaké ambice má projekt Triple North Walls...

Zdolání v roce 2008 alpským stylem* ve dvou lidech tři stěny. Jak jednoduché a prosté... Jde o výpravy jejichž hlavním cílem není jen dosažení vrcholu, ale především o způsobu jakým hodláme expedice a samotné výstupy provést.

Naše snažení nabízí vyplnění vznikající mezery mezi českým a současným světovým trendem výstupů ve velkých horách. Tím pádem neočekávejte ohranou formu expedic. Typický obrázek základního tábora přecpaného stovkami 'horolezců' čekajících až nosiči vybudují 'lanovku' s postupovými tábory od úpatí k vršku s jediným cílem - kolektivním způsobem, 'dobýt' jakkoli magický vršek.

Výběr kopců a způsob s jakým se snažíme o zdolání je od samotného základu jiný.

*Alpský styl zjednodušeně řečeno znamená nabalit batoh pomodlit se k místním božstvům a odlepit nohy z ledovce (start bez možnosti vrátit se při daném pokusu), proběhnout stěnou(což většinou trvá 4 a více dní), dát babu vršku (to je cíl, ale nezaměňovat vršek s vrcholem, ne vždy se musí jednat o hlavní tudíž nejvyšší vrchol) a skutálet se polomrtví dolů.

Není povoleno budovat postupové tábory jako záchytné body a vracet se z nich dolů za odpočinkem. Počet lezců nesmí přesahovat číslo 4. Není to výmysl současných horkých mladých hlav. Naopak je to návrat k čistotě lezení a odkazu našich lezeckých otců a dědů. Jediný rozdíl je v tom, že (úmyslně nezmiňuji výbavu) lezení neustrnulo na mrtvém bodě vývoje a tak se dnes hledají složitější a náročnější výstupy.

Výprava I.

kopec: Kapura 6544m - S stěna 2000m převýšení
pohoří: Karakoram – Charakusa Glacier
stát: Pákistán
odlet: začátek června, návrat konec července
rozpočet: 90tisíc

Nedotčená severní stěna Kapury zmagnetizuje pohled jakmile ji na vlastní oči spatříte. Jedná se o obra trčícího od konce ledovce do dvoukilometrové výšky. Jen pro představu malé srovnání.
Proti známému amfiteátru pyšného Eigeru (3970m), který má 1800metrů a nachází se v švýcarském Grindelwaldu je náš kopec svou stěnou o 200metrů vyšší. A tam kde Eiger má vrchol tak v této nadmořské výšce na Kapuře budeme teprve nastupovat k výstupu.
Na obrázku jsou vidět tři sněhem ohraničené zářezy. Který z nich bude ten pravý se rozhodneme až podle sněhových podmínek na místě.

Výprava II.

kopec: Kohe Uparisina 6130m - S stěna 1500m převýšení
pohoří: Váchán – údolí Išmurch
stát: Afghánistán
rozpočet: 80tisíc
odlet: začátek září, pak přelet začátkem října do Nepálu

Již před čtyřiceti lety se začala na Uparisině r.1965-68 psát historie československého vysokohorského horolezectví. Takže chceme navázat na úspěchy našich předchůdců, kteří nejen na kopec vylezli jako první, ale dali mu i domorodé jméno.
Vertikální linie procházející středem 1500metrů vysoké severní stěny, která kopec rovnoměrně rozděluje, na svůj průstup stále čeká.
Již samotná doprava z Kábulu do Váchanského koridoru, nestabilním a výbušným Afghánistánem bude přinejmenším hodně zábavná. Pro snazší průjezd a vůbec možnost dostat se do kopců v rozumném čase jsme se spojili s kamarády, kteří prostředí dobře znají. Jejich zkušenosti, které nabrali jako účastníci výpravy v roce 2006 a znalosti včetně kontaktů s nadací Člověk v tísni velice rádi využijeme.
Někteří z nich již před naším příletem budou sbírat filmový materiál pro dokument případně pracovat pro již zmíněnou nadaci - www.expeditions.cz

Výprava III.

kopec: Talung 7349 m - SV hřeben 1800m převýšení
pohoří: východní Himálaj - oblast Kangchendzöngy
stát: Nepál
odlet: začátek října, přílet z Afghánistánu, odlet začátek listopadu
rozpočet: 170tisíc

Když se zadíváte na krásné linie Talungu, středem kopce vede jako korouhev od přírody navrhnutý směr výstupu severozápadním pilířem, který protíná úpatí s vrcholem.
Této panenské neposkvrněnosti jsme neodolali již v roce 2004, kdy spolu s Tomášem Rinnem nám štěstí bohužel ukázalo záda. Omrzlé nohy byl pádný důvod pro návrat ze stěny nazpět. Jedná se o odlehlé údolí kam se 9 dní prodíráte přes pralesy s armádou pijavic a lidskou alternativou v podobě maoistických přívrženců až pod samotný kopec.

Co jsme zač...

Jan Doudlebský *1978

člen reprezentačního týmu ČR
3krát obdržel ocenění výstup roku ČR a 2x čestné uznání od Českého Horolezeckého Svazu
účastnil se 6ti výprav do asijských velehor odkud přivezl několik prvovýstupů z nichž nejcennější patří Nepálskému Himálaji
horolezecký všežravec jinými slovy je jedno zda jde lézt na pármetrovou skálu, nebo se hrabe ve vysokých nadmořských výškách na sněhu, případně ťuká do zmrzlé vody čili ledu
viz na horosvaz.cz

Marek Holeček *1974

člen reprezentačního týmu ČR
5krát obdržel ocenění výstup roku ČR a 3x čestné uznání od Českého Horolezeckého Svazu
účastnil se 15ti výprav do asijských a jiho-amerických velehor, kde udělal řadu prvovýstupů
sám sebe řadí mezi horolezecké desetibojaře a jak říká: 'jednotlivé disciplíny žádná sláva, ale když se sečtou tak to docela ujde'
viz na marekholecek.cz

To co chybí na expedicích rozhodně není chuť, nebo připravenost, ale finance. Proto hledáme sponzory, kteří nás finančně podpoří.

Co Vám jako případným sponzorům můžeme nabídnout?

Propagační materiál (např. články, video-reportáže) vyrobené přímo vám na míru, použitelné pro vaše internetové stránky, katalogy
Fotografie vašich produktů, vašeho loga ve výjimečném prostředí
Umístění loga vaši firmy v rámci fotografické výstavy
Jmenování vaší firmy v tiskových zprávách
Možnost prezentace vašich výrobků při veřejných akcích a promítání
Umístění do titulků v dokumentu o expedici
Testování vašich produktů v extrémních a vizuálně atraktivních podmínkách
Expediční pohlednici s vaším logem
Nebráníme se ani vašim návrhům pro jiné formy propagace.

Mediální výstupy

Při výpravách natáčíme filmový materiál, který slouží jako podkres pro diskusní pořady, kde jsme jako hosté (ČT Studio 6 pořad Dobré ráno,TV Nova pořad Snídaně s novou),nebo pro cestovatelské (Objektiv)a tématické outdoorové pořady.

Dokumentární film-který pošleme na významné festivaly s horolezeckou,cestovatelskou a outdoorovou tématikou. Pravděpodobné je také uvedení filmu některou z českých televizních stanic.

Reportáže a články v časopisech (RedHot,Xtream,Koktejl,Lidé a Země, Montana, HighMagazine (GB),Alpinist(USA)Climbing (GB)American Alpine Jurnal (USA) atd..) a v denících(Lidové noviny, MF Dnes). Rozhovory v rádiu (ČRo).

Webové stránky – aktuálně .cz, lezeckarevue.cz,
expeditions.cz, lezec.cz, horyinfo.cz,
a další, kteří budou zprávy přebírat.

Visual show- připravuje se jako každoročně série cca 40ti přednášek na festivalech s horolezecko-cestovatelsko-outdoorovou tématikou (např.Teplický festival,Smíchovský festival alpinismu či Setkání cestovatelů).

Lze doložit prezentace z minulých let a na jejich základě si lze dokreslit představu co je v našich možnostech.


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.