Lezecká Revue

Khan Tengri Mountain Festival

Mezi tři nejnáročnější exrémní závody světa se vedle Iditarod na Aljašce a Ironman na Hawaii zařadil v roce 1993 Khan Tengri Mountain Festival.

V tomto festivalu nejde o nic jiného, než co nejrychleji vylézt na Khan Tengri, nejvyšší horu Kazachstánu a druhý nejvyšší vrchol středoasijského pohoří Ťan Šan.

Startuje se v základním táboře na ledovci Inylček pod Khan Tengri ve výšce 4,200m, odkud se závodníci mají dostat na vrchol ve výšce 6995m (někdy udáváno 7,010m), a potom se zas vrátit zpět do base campu. Vítězí ten, který se stihne vrátit za nejkratší dobu. Obtížné pasáže výstupu jsou opatřeny fixními lany.
S nějakými přestávkami se závod konal od roku 1993 každoročně a bude se konat i letos v srpnu.

Prvního ročníku v roce 1993 se zúčastnilo 7 alpinistů. Tehdy zvítězil Američan Alex Lowe a druhý skončil Conrad Anker. Po roce 1996 byl závod několikrát přerušen pro špatné počasí a také pro ekonomickou krizi v Kyrgyzstánu.

V roce 2000 byl závod obnoven. Vítězem se stal Denis Urubko, který dal Khan Tengri stylem base camp - base camp za 12 h 21 minut. Po proběhnutí cílovou páskou ještě stačil poděkovat organizátorům za bezva závod a poté zkolaboval z vyčerpání. Průměrná rychlost výstupu se tehdy u soutěžících pohybovala kolem 370m za hodinu a 20 výškových metrů za minutu.

Kdo máte našlápnuto, neváhejte a letos v srpnu si zaleťte na Khan Tengri Mountain Festival. Když nevyhrajete, alespoň si pořádně užijete asijských velehor a litrů vodky.

Informace o Khan Tengri Mountain Festivalu


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.