Lezecká Revue

Gasherbrum I v zimě dosažen

Poláci Adam Bielecki (28) a Janusz Golab dosáhli historického úspěchu. Podařilo se jim jako prvním dolézt na vrchol Gasherbrumu I v zimním období (9.3.2012).

Polský úspěch však zastiňuje zpráva o mezinárodním týmu , který se o GI také pokouší. Ve stejný den, kdy Poláci dosáhli vrcholu (v pátek 9.3.2013), jsou Gerfried Göschl, Nisar Hussain a Cedric Hahlen nezvěstní. Naposled byli spatřeni 250 m pod vrcholem GI.

Polská expedice uspěla po dlouhých 49 dnech, kdy se potýkala se špatným počasím. Poláci využili krátké periody, kdy se podmínky zlepšili a na vrchol GI vylezli Japonskou cestou v severozápadní stěně. Ještě týž den po dolezení na vrchol sestoupili v -35°C až do C2 v 6450m.

Gasherbrum I se tak stal 11. osmitisícovkou dosaženou v zimě. Na devět z nich se podařilo v zimním období dolézt právě Polákům.

Podle: www.goryonline.com, planetmountain.com


Komentáře a doplnění:
Přidej komentář
Předchozí Další ()
Rezervujte si to nejlepší ubytování na Slovensku. Vybrat si můžete v oblíbených letních destinacích Podhájska ubytování a Velký Meder ubytování.
U nás si zaručeně užijete tu nejlepší dovolenou na Slovensku, která umí být plná relaxu a oddechu při termálních bazénech.
Chorvatsko dovolená. Levné ubytování v Chorvatsku s kontakty na majitele. Soukromé apartmány na Jadranu.
Co s sebou na hory? Kompletní nabídka oblečení, vychytávek a vybavení do hor na www.cestovnipotreby.cz.
Nejlepší ubytování na Slovensku naleznete v lokalite Podhájská ubytování
Vyhledejte si tipy na výlet v Česku podle Vašich představ. Zda Vás zajímá historie nebo turistika, atrakce najdete v každém koutě ČR. I v nejvyhledávanějších turistických lokalitách jako jsou tipy na výlet Špindlerův Mlýn nebo výlety Praha a okolí.


Logo_LV
Nejkvalitnější horolezecké lano vybírejte na Lanexu!
Proficyklodresy.cz Užijte si cyklo výlety po celý rok díky kvalitnímu vybavení na kolo.